Piyasalar Arefe’de Kırmız Giydi: Hem Borsa Hem Dolar/TL’de Negatif Seyir Hakim!

piyasalar-arefe’de-kirmiz-giydi:-hem-borsa-hem-dolar/tl’de-negatif-seyir-hakim!

Dün dolar/TL’deki sert hareketi takip ederek rekor tazeleyen ve 5 bin 740 puana kadar yükselen  Borsa İstanbul, yeni güne yüzde 0,14’lük bir düşüşle 5 bin 725 puandan, hafif yatay negatif bir seyirle başladı. Açılışta en çok düşenler  yüzde 1,81 ile EUREN, yüzde 1,60 ile KOZAL, yüzde 1,06 ile KOZAA olurken, en çok yükselenler ise yüzde 2,19 ile BRYAT, yüzde 1,87 ile SMRTG ve yüzde 1,22 ile ISGYO oldu.

Bugün saat 13:00’a kadar işlemlere devam edecek olan Borsa İstanbul, bu açılış hamlesiyle aslında genellikle bozmadığı klasik bir eğilimini de tekrarlamış oldu. Geleneksel olarak bayramlardan önceki son gün olan arife günlerinde kırmızı mum yakan Borsa İstanbul, dünkü rekorunun ardından yeni güne hafif satıcılı bir seyirle başladı.

Dün aslına bakılırsa yükselişte bazı katalizörler görmek mümkündü. Özellikle Şimşek’li Erkan’lı yeni ekonomi yönetiminin ‘rasyonel’ politikalara dönüş çerçevesinde, eski Hazine ve Maliye Bakanı ayrıca yeni Ak Parti Mersin milletvekili yönetimindeki karar alıcıların eskiden getirmiş oldukları tesis oranlarında gevşemeye gitmesi, bu katalizörlerin başında yer alıyor. Şimşek yönetimi, görevi devraldığı daha ilk gün rasyonel politikalara dönüş sinyali vererek özellikle bankacılık sektörü üzerinde baskı yaratan bazı kararlardan geri adım atılacağı sinyalini zaten vermişti. İki gün önce Resmî Gazete’de yayımlanan ve bankalara yönelik olarak liralaşma stratejisi çerçevesinde getirilmiş oran menkul kıymet tesis oranlarındaki gevşeme, dün özellikle Borsa İstanbul cephesinde bankaların pozitif bir seyir izlemesinde etkili olmuştu. Ayrıca burada beklentilerin altında kalan faiz artırımının Borsa cephesine pozitif bir katkı sağladığını da belirtelim. Yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkartılan faiz oranlarında, hem yabancı hem yurtiçi aktörlerin beklentisi faizlerin en az yüzde 20’e çekileceğiydi.

Dolar/TL cephesine bakacak olursak bugün orada da görünümün kırmızı olduğunu söylemek mümkün. Saat 10:10 itibarıyla dolar/TL paritesi yüzde 0,46’lık bir gerileme ile 25,80 seviyesinde işlem görürken, Euro/TL’de de durum pek farksız değil. İhracatçının özellikle takip ettiği parite aynı saatlerde dolar/TL ile paralel olarak yüzde 0,46 negatif tarafta yer alarak 28,21’den işlem görüyor.

Yazının devamı için Piyasalar Arefe’de Kırmız Giydi: Hem Borsa Hem Dolar/TL’de Negatif Seyir Hakim!

Category:
News