ECB Başkanı Lagarde: Enflasyon Yüksek Kalmaya Devam Edecek!

ecb-baskani-lagarde:-enflasyon-yuksek-kalmaya-devam-edecek!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, bugün basına verdiği demeçte enflasyonun yüksek seyrine dikkat çekti.

Portekiz’de gerçekleşen bir merkez bankacılığı etkinliğinde konuşan ECB Başkanı zafere henüz uzak olduklarını belirtti. Lagarde, Euro bölgesindeki enflasyonun uzun süre yüksek kalmaya devam edeceğini ve fiyat artış yapısının değişmekte olduğunu vurguladı.

ECB Başkanı Lagarde:

“Enflasyondaki yapışkan durum, ekonomik aktörlerin maliyet artışlarını kartopu etkisiyle birbirine yansıtmasından kaynaklanıyor.”

Lagarde, konuşması esnasında bazı endişelere de parmak bastı. Euro bölgesi üzerine yoğunlaşan uzmanların bir kısmı yüksek faiz sonucunda ekonominin duracağı yorumunu yapıyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı, bu beklentiye yanıt olarak “faizi duruma göre gerektiği ölçüde” tutacaklarını belirtti. Lagarde, faizde tepe noktanın ne zaman geleceğine dair gelen sorulara ise belirsiz cevaplar verdi.

Avrupa’nın Enflasyon Hikayesi

ECB yetkilisinin anlatısı Rus-Ukrayna savaşı ile yakın ilişkiye sahip. Rusya’nın 2022 Şubat ayında başlattığı harekât sonucunda bölge ülkeleri yaptırım uygulama kararı alırken Euro bölgesinin enerji ve tahıl ihtiyacını büyük oranda Rusya’dan karşılaması başta petrol, doğalgaz ve buğday fiyatlarında ciddi artışa yol açtı. Bunun sonucunda üreticiler maliyet artışlarını son alıcıya kadar yansıtmak durumunda kaldı.

Avrupa Merkez Bankası ise pandemi ve Rusya kaynaklı enflasyon sorununu çözmek için faiz arttırmayı tercih etti. ECB, Temmuz 2022’den günümüze kadar politika faizini 400 bp yükseltti.

Euro bölgesindeki manşet enflasyon Nisan ayında %7 olarak kaydedilirken son veride bu rakam %6,1’e düştü. Son toplantının ardından konuşan bölge MB yetkilileri, faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

Yazının devamı için ECB Başkanı Lagarde: Enflasyon Yüksek Kalmaya Devam Edecek!

Category:
News