AB, Kripto Kuralları Konusunda Anlaşma İmzaladı!

ab,-kripto-kurallari-konusunda-anlasma-imzaladi!
AB, Kripto Kuralları Konusunda Anlaşma İmzaladı!

Kısa bir süre önce, kripto para alanında önemli bir gelişme ortaya çıktı.  Avrupa Birliği (AB), kripto para birimlerini düzenlemeyi ve bunlarla ilişkili riskleri ele almayı amaçlayan yeni banka sermayesi mevzuatı üzerinde siyasi bir anlaşma yapıldığını duyurdu. Anlaşmaya Avrupa Parlamentosu, ulusal hükümetler ve Avrupa Komisyonu temsilcileri arasında yapılan bir toplantı sonrasında varıldı. Mevzuat, desteklenmeyen kripto para birimlerinin geleneksel finans sistemine sızmasını önlemek için katı kurallar getirmeyi amaçlıyor.

Avrupa’da kripto para kuralları için önemli anlaşma

Yeni kurallar ilk olarak 2021 yılında Avrupa Komisyonu tarafından önerildi. O zamandan beri dikkatli bir değerlendirme ve değişikliklerden geçti. Anlaşma aynı zamanda bankaların kurumsal ve ev kredileriyle ilgili riski nasıl değerlendirdiklerine ilişkin tartışmalı değişiklikleri de kapsıyor. Ancak mevzuatın yasalaşmasından önce AB Konseyi’nde üye devletler tarafından oylanması gerekiyor. Ayrıca kanun yapıcılar tarafından onaylanması gerekiyor ki bu da uzun bir süreç olabilir.

Analist: Patlayacak Sıradaki 10 Altcoin Bunlar!

Basel Bankacılık Denetim Komitesi, küresel bir kripto bankacılığı kural kitabını sonuçlandırmaya çalışıyor. Bu sırada, ilk göstergeler sert bir yaklaşıma işaret ediyor. Önerilen kurallar, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi serbest dolaşan kripto para birimlerine yüzde 1,250’ye varan bir risk ağırlığı atamakta. Bu, bankaların sahip oldukları kripto para birimlerinin değerine eşdeğer sermaye tutmalarını gerektiriyor. Sonuç olarak, bu katı gereklilikler; bankaların kripto piyasasına girmeleri için pek teşvik sağlamıyor. Ancak Avrupa Parlamentosu üyeleri bu tedbirlerin süratle uygulanmasını istiyor.

Bununla birlikte, müzakereler sırasında Avrupa Komisyonu tarafından yapılan bir uzlaşma önerisi dikkat çekti. Zira bu öneri, regüle haldeki stablecoinler için bir miktar hoşgörü sunmakta. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi stablecoinler, istikrarı korumak için geleneksel varlıklara sabitli kripto para birimleridir. Teklif, yasalaşmadan önce tasarıyı kabul etmesi gereken AB hükümetlerinden de destek aldı.

Litecoin Satan Kurumsal Para Bu 4 Coinden Aldı!

AB’nin hamlesi ne anlama geliyor?

AB’nin kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik hamlesi kritik gibi duruyor. Zira finansal istikrara yönelik potansiyel riskleri ve tüketiciler ile yatırımcıları koruma ihtiyacı konusundaki endişelerden kaynaklanıyor. AB, katı sermaye gereklilikleri uygulayarak, bankaların kripto para birimleriyle ilişkili potansiyel kayıplara dayanmaya yeterince hazırlıklı olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bankalar tarafından kurumsal ve konut kredileri için kullanılan risk değerlendirme metodolojilerini ele alarak, mevzuat bankacılık sektörünün genel istikrarını arttırmayı amaçlamaktadır.

Yeni mevzuatın ayrıntıları henüz kamuoyuna açıklanmamış olsa da, bu siyasi anlaşma AB içinde kripto para birimlerinin daha fazla düzenlenmesi yönünde önemli bir adımı temsil ediyor.  Önümüzdeki aylarda AB Konseyi’ndeki üye devletler ve kanun yapıcılar mevzuatı oylayacak. Bu süreç, çeşitli perspektifleri ve olası değişiklikleri dikkate alarak düzenlemelerin nihai şeklini ortaya koyacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için AB, Kripto Kuralları Konusunda Anlaşma İmzaladı!

Category:
News