Ünlü Stratejist Uyardı: Wall Street’te Çöküş Yakın!

unlu-stratejist-uyardi:-wall-street’te-cokus-yakin!

WallStreet’in en ‘kötümser’ stratejistlerinden biri olan Michael Wilson, ABD hisse senetlerinin yakın vadede sert bir satış baskısı ile karşı karşıya kalabileceğini ve Wall Street yatırımcılarının bazı hoş olmayan zararlar ile karşılaşabileceğini söyledi.

Amerika merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’in en ünlü stratejistleri arasında yer alan ve genellikle pesimist söylemleri ve ‘kıyamet’ senaryoları ile tanınan Michael Wilson, S&P 500’de yakın vadede keskin bir düşünün yaşanabileceği öngörüsünde bulundu. Wilson, bu yılın sonunda endeksin 3,900 seviyesinde tamamlanmasını bekliyor, bu da Cuma kapanışına göre yaklaşık yüzde 10 düşüş anlamına geliyor, ardından gelecek yılın ikinci çeyreğinde 4,200 seviyesine yükselmesini bekliyor.

Wilson, “Wall Street için tatlılık rüzgarları, belirgin şekilde olumsuzlukları üstünü örtüyor. Bu sebeple büyük bir düzeltme riskinin daha yüksek olduğuna inanıyoruz” dedi.

Şirketlerin karları konusunda makroekonomik konjonktürün gerekliliği olarak bazı bozulmaların yaşanabileceğine parmak basan Wilson, ayrıca Hazine ihraçları ve mali destekten kaynaklanan likidite bozulmalarının da gelecek dönemde S&P için sorun olacağına dikkat çekti.

Zirveden Gerileme Sürüyor

S&P 500 endeksi 15 Haziran’da gördüğü 4.425 zirve seviyesinden gerilemiş bir şekilde şu günlerde 4.348 seviyesinde bulunuyor. Endekste süre gelen yaklaşık 2 haftalık düşüşte ise Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ve yeni yılla birlikte başlayan rallinin yanlış fiyatlandığına dair görüşler temeli oluşturuyor.

Yazının devamı için Ünlü Stratejist Uyardı: Wall Street’te Çöküş Yakın!

Category:
News