S&P, Çin Büyüme Tahminini Güncelledi

s&p,-cin-buyume-tahminini-guncelledi

Önde gelen yatırım kuruluşu Standard&Poor’s Global (S&P), Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e dair beklentilerini değiştirdi. Asya devinin COVID-19 krizi ardından beklenen ivmeyi yakalayamadığını tespit eden uzmanlar bazı göstergeleri aşağı yönlü güncelledi.

Ülkede açıklanan yeni teşviklerin yeterli hareketi getirmeyeceğini belirten S&P, Çin’in yıllık GSYH büyüme tahminini %5,5 seviyesinden %5,2’ye düşürdü. Raporu yazan ekonomistler, konut piyasasının kötümser beklentilerde oluşturduğu etkiye vurgu yaptı:

Standard&Poor’s

Çin tahminlerimizi aşağı yönlü değiştirmemizin arkasında konut sektörünün payı büyük. Konut piyasasının içinde olduğu durgunluk, ekonomik aktivitenin beklediğimiz seviyede toparlanmamasına neden oluyor. Tüketici güveninde de henüz tahmin ettiğimiz iyileşmeyi yakalayamadık.

Pandemi Çin’i Nasıl Etkiledi?

Asya devi, COVID-19 pandemisinde uyguladığı politikayla bütün Dünya’dan ayrıştı. Neredeyse bütün ülkeler bir noktada önlemleri gevşetme yoluna giderken Çin sıfır-vaka çözümünden taviz vermedi. Hükümetin aldığı sert önlemler nedeniyle Çin ekonomisi üretimde daha fazla duraklama yaşadı. Jinping yönetiminin sıfır-vaka politikası global tedarik zincirinde de büyük sorunlara yol açmıştı.

Pandemi sürecinin sona ermesinin ardından bütün yatırm kuruluşları ülkede hızlı bir toparlanma beklentisi içine girdi. Ancak konuttan başlayan durgunluk ve dış koşullar beklenen hareketliliğin önüne geçiyor.

Özellikle Çin’in ihracat yaptığı bölgelerde uygulanan sıkı para politikası, Asya’ya giden mal talebini azımsanmayacak seviyede kıstı. Mayıs ayı verilerine göre ülkenin yıllık ihracatının %7,5 azalması bu sorunu ortaya koyan en önemli veri olarak karşımıza çıkıyor. İç tarafta ise konuta olan düşük talep ve genç işsizliğin yükselişi hükümeti farklı önlemler almaya itti.

Faizler Düşüyor!

Yukarıda sıraladığımız sorunlar karşısında Pekin hükümeti gözünü para politikasına çevirdi. Geçtiğimiz hafta faizleri düşürmeye başlayan Çin Merkez Bankası parasal gevşeme sinyali veriyor. Faiz kararının ardından art arda demeçler veren hükümet yetkilileri, yeni teşvik paketlerinin yolda olduğu mesajını verdi.

Yazının devamı için S&P, Çin Büyüme Tahminini Güncelledi

Category:
News