New York Merkezli Fondan TL Varlıklara İlgi: Büyük Miktarda Giriş Var!

new-york-merkezli-fondan-tl-varliklara-ilgi:-buyuk-miktarda-giris-var!

Yabancı yatırımcılar, Türk lirasının değer kaybetmesi ve ülkede daha ortodoks politikalara geçişin başlamasıyla birlikte Türk Borsası’ndaki hareketleri yakından takip ediyor ve bu durum, ABD’de işlem gören iShares MSCI Türkiye ETF’ine olan ilgilerini artırdı. Geçen hafta, beklentilerin altında kalan faiz artışı sonrasında Türk lirasının değer kaybetmesi nedeniyle bu ETF’e 25 milyon dolarlık giriş gerçekleşti.

Aslına bakılırsa bu 25 milyonluk giriş küçük bir tutar gibi dursa da 21 Haziran tarihinde fonun toplam portföy büyüklüğünün yüzde 14’ünü oluşturuyor. 21 Haziran tarihinde fonun Türkiye’de işlem gören ve MSCI’a dahil olan hisse senetlerinde toplam 152 milyon dolar değerinde bir portföyü bulunuyordu. Bununla birlikte diğer Türk varlıkları da dahil fonun toplam büyüklüğü 177 milyon dolar seviyesinde. Fonun ABD’li menkul kıymetler düzenleyicisi SEC’e yaptığı son varlık bildirimde toplam varlıklarının 340 milyon dolar seviyesinde olduğunu göze önünde bulundurursak TL’deki değer kaybının fonun varlıkları üzerinde bir değer kaybı yarattığını söylemek mümkün…

MSCI endeksini takip eden fonun portföyünde ise ilk sırada THYAO ve BIMAS ikilisi yer alıyor. Fonun 152 milyon dolarlık hisse yatırımının yüzde 7,15’ini temsil eden 13 milyon doları Türk Hava Yolları hisselerinde bulunurken, yüzde 5,89’unu temsil eden 10,6 milyon doları ise BİM hisselerinde bulunuyor.

Son dönemlerde fona giren 25 milyon dolarlık parada hem ortodoks ekonomiye geri dönüşün bebek adımlarını atan yeni ekonomi yönetiminin hem de hızla değer kaybeden TL’nin rolünün ise büyük olduğu düşünülüyor.

Yazının devamı için New York Merkezli Fondan TL Varlıklara İlgi: Büyük Miktarda Giriş Var!

Category:
News