Merkez’in Sadeleştirme Hamlesi, Banka Hisselerine Can Suyu Oldu

merkez’in-sadelestirme-hamlesi,-banka-hisselerine-can-suyu-oldu

Merkez Bankası’nın bankaları liralaşma stratejisi çerçevesinde TL mevduata dönmeye teşvik etmek için aldığı adımlardan biri olan düzenlemelerde kısmi bir geri adım atıldı. Daha önce belirli bir TL mevduat oranının altında kalan bankalara düşük faizli menkul kıymetler tesis etme zorunluluğu getirilmişti. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir düzenlemeyle bu zorunlulukta bir yumuşama yaşandı. Alınan karar sonrası bugünkü ilk işlemlerde bankacılık endeksi hisseleri yükselirken, borsa genelinde de pozitif hava hakim oldu.

TCMB’nin yüzde 70 olan liralaşma hedefi korunsa da yüzde 70’in altında kalan bankaların ilave yük sınırının yüzde 60’tan yüzde 57’ye indirilmesi ve bu durumun liralaşma hedefini tutturamayan bankaların, düşük faizli menkul kıymet tesisi yükünü de azaltması, yeni haftanın ilk işlem gününde bankacılık endeksinin güne yüzde 4 yukarıda başlamasına yol açtı.

Garanti yüzde 4,39, Akbank ise yüzde 4,19 yükselirken, bankacılık endeksindeki pozitif hava Borsa İstanbul genelini de etkiledi. Saat 10:10 itibarıyla BİST-100 endeksi 1,40 yükselişle 5.662 seviyesinden işlem görürken endeks içerisinde bankacılık hariç en çok yükselen hisseler ise yüzde 4,50 ile ASUZU ve BRYAT oldu.

Yazının devamı için Merkez’in Sadeleştirme Hamlesi, Banka Hisselerine Can Suyu Oldu

Category:
News