İsviçre Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi!

isvicre-merkez-bankasi’ndan-dijital-para-hamlesi!
İsviçre Merkez Bankası'ndan Dijital Para Hamlesi!

Avrupa’nın önde gelen para otoritelerinden İsviçre Merkez Bankası SNB, CBDC pilot uygulamasına yakın zamanda başlayacağını açıkladı.

Bugün Zürih’te düzenlenen bir etkinlikte konuşan SNB Başkanı Thomas Jordan, dijital paranın SIX adlı yerel menkul kıymet borsasında faaliyete geçeceğini belirtti. Point Zero Forum’da demeç veren Jordan, yeni CBDC hamlesininin bir karşılığı olduğuna vurgu yaptı. Borsada işlem görecek olan dijital İsviçre Frangı, banka rezervlerine eş varlıklar tarafından desteklenerek gerçek işlemleri test edecek.

SNB Başkanı, dijital İsviçre Frangı’nın ne zaman faaliyete geçeceği sorusuna ise “yakında” yanıtını verdi. Merkez Bankası başkanı CBDC tasarımının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Dijital Para ve Riskler

Dünya’nın bir çok yerinde süregelen dijital para çalışmaları, Avrupa’nın finans devi İsviçre’de de devam ediyor. CBDC para birimini toptan işlemler için kullanmayı hedefleyen SNB, bireylerin perakende kullanımı konusunda ise çekimser. SNB Başkanı Jordan, dijital para uygulamasının finansal sistem için potansiyel riskler taşıdığı yorumunu yaptı.

Yazının devamı için İsviçre Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi!

Category:
News