ABD Hazine Getirileri Artıyor! Bu Bitcoin İçin Ne Demek?

abd-hazine-getirileri-artiyor!-bu-bitcoin-icin-ne-demek?
ABD Hazine Getirileri Artıyor! Bu Bitcoin İçin Ne Demek?

Amerika Birleşik Devletleri devlet tahvilleri veya Hazine tahvilleri, Bitcoin de dahil olmak üzere ticarete konu olan tüm piyasalarda muazzam bir etkiye sahip… En kötü senaryoya göre ABD hükümetinin sonunda kendi borcunu ödeyemeyeceğini varsayarsak, bu tahvilleri elinde tutan ailelere, işletmelere ve ülkelere ne olacak? Uzmanlara göre faiz borç ödemelerinin yapılamaması muhtemelen küresel bir ABD doları kıtlığına neden olacak. İşte Hazine getirilerine dair veriler ve Bitcoin’in nasıl etkileneceğine dair bazı analizler…

ABD’deki gelişmeler neye işaret ediyor?

Birçok uzman, faiz ödemelerinin yapılamamasının USD kıtlığına neden olacağını öne sürüyor. Ancak, bu senaryo gerçekleşse bile, tarih bize kripto para birimlerinin belirsizlik dönemlerinde bir hedge olarak çalışabileceğini gösteriyor. Örneğin Bitcoin, Mayıs 2021’deki ABD-Çin ticaret savaşı sırasında geleneksel servet koruma varlıklarından büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi. Bitcoin o yılın 5 Mayıs ile 31 Mayıs tarihleri arasında yüzde 47 değer kazanırken, Nasdaq Composite yüzde 8,7 değer kaybetti.

Nam Salan Analist, Bitcoin Zirvesi İçin Tarih Verdi!

Halkın ABD Hazinesi’nde 29 trilyon dolardan fazla parası olduğu için, bu paralar var olan en düşük riskli finansal ürün olarak kabul ediliyor. Yine de, bu devlet tahvillerinin her birinin fiyatı veya işlem gören getiri, sözleşme vadesine bağlı olarak değişecektir. Bu varlık sınıfı için karşı taraf riski olmadığını varsayarsak, en önemli fiyatlandırma faktörü enflasyon beklentisidir. Bitcoin ve Ethereum’un fiyatının ABD Hazine tahvillerine yönelik artan talepten etkilenip etkilenmeyeceğini inceleyelim.

Devlet tahvillerine olan talep arttıkça getiri düşüyor

Eğer enflasyonun yakın zamanda dizginlenemeyeceğine inanılıyorsa, bu yatırımcı Hazine’de işlem yaparken muhtemelen daha yüksek getiri arayacaktır. Öte yandan, ABD hükümeti para birimini aktif olarak devalüe ediyorsa veya ek enflasyon beklentisi varsa, yatırımcılar ABD Hazinelerine sığınma eğiliminde olacak ve bu da daha düşük getiriye neden olacaktır. Beş yıllık Hazine getirisinin 22 Haziran’da üç aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesi olan %4,05’e nasıl ulaştığına dikkat edin. Bu hareket, ABD Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda %4,0 ile Mart 2021’den bu yana en düşük enflasyon artışını gösterirken gerçekleşti.

4,05’lik getiri, yatırımcıların enflasyonun yakın zamanda merkez bankasının %2’lik hedefinin altına düşmesini beklemediğini gösterirken, aynı zamanda Haziran 2022’deki %9,1’lik zirve TÜFE verisinin geride kaldığına dair güveni de gösteriyor. Ancak, Hazine fiyatlandırması bu şekilde işlemiyor çünkü yatırımcılar en düşük riskli varlığa sahip olma güvencesi karşılığında ödüllerden vazgeçmeye istekli. ABD Hazine getirileri diğer ülkeleri ve şirket borçlarını karşılaştırmak için harika bir araçtır, ancak mutlak anlamda değil. Bu devlet tahvilleri enflasyon beklentilerini yansıtacaktır, ancak küresel bir durgunluk daha olası hale gelirse ciddi şekilde kısıtlanabilirler.

Bitcoin ile ABD Hazine tahvillerinin getirisi arasındaki tipik ters korelasyon son 10 gün içinde geçersiz hale geldi; bunun nedeni büyük olasılıkla yatırımcıların getirinin enflasyon beklentilerinden daha düşük olmasına bakmaksızın güvenlikleri için umutsuzca devlet tahvili satın almalarıdır. ABD hisse senedi piyasasını ölçen S&P 500 endeksi 16 Haziran’da 4.430’a ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %7,6 altına indi ve bu da yüksek getirileri açıklıyor. Yatırımcılar çalkantılı dönemler öncesinde genellikle kıt ve enflasyona karşı korumalı varlıklar ararken, aşırı hisse senedi değerlemelerine karşı iştahları sınırlıdır.

Resesyon riskleri getiri verilerini bozmuş olabilir

Şu anda kesin olan tek şey, yatırımcıların resesyon beklentilerinin giderek daha belirgin hale gelmesidir. Hazine’nin getirisinin yanı sıra, Charlie Bilello tarafından açıklandığı üzere, ABD Konferans Kurulu’nun öncü göstergeleri 14 ay üst üste geriledi. Bilello, aşağıdakileri söyledi:

Sonuç olarak, Bitcoin’in ABD Hazinesi’nin getirisiyle ters korelasyonunun hızla tersine döneceğine dair bahis oynayanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Veriler, resesyon ve ekonomik kriz beklentilerinin artması nedeniyle devlet tahvili getirilerinin normalden daha yüksek olduğunu doğruluyor.

Bitcoin 31.000 dolara ulaştı

Bu sırada Bitcoin 25 Haziran’da bu yıl üçüncü kez 31.000 dolara ulaştı. Veriler, BTC fiyat hareketlerinin yılın en yüksek seviyelerine odaklandığını gösterdi. Dikkatler Rusya ve çevre ülkelerdeki jeopolitik olaylara odaklanırken BTC fiyatı hafta sonu boyunca güçlü kaldı. Gün içinde gerilimin azalmasıyla birlikte, 26 Haziran’daki açılışta piyasaların vereceği tepkilere ilişkin merak devam etti ve halihazırda klasik bir dalgalanma kaynağı olan haftalık mum kapanışı ilk sırada yer aldı. Yakın tarihli bir analizde, popüler trader Rekt Capital, çok önemli 30.000 dolar işaretinin üzerindeki haftalık kapanış için “en yükseliş senaryosunu” ortaya koydu.

Diğer trader Crypto Tony, Bitcoin’in 31.000 dolar civarında başarılı bir şekilde konsolide olması durumunda, bir sonraki 32.000 dolara yolculuk için umutlu kaldı. Ticaret firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, boğaların yukarı yönlü ivmeyi devam ettirme kabiliyetini sorguladı. Twitter takipçilerine “Bitcoin, yılın en yüksek seviyesini geçerek güzel bir zirve yaptı,” dedi. Van de Poppe, 30.000 doların altında “düşüşü satın almaya” hevesli piyasa katılımcıları arasında popüler bir aşağı yönlü hedefi tekrarladı.

BTC rekorları düşmeye devam ediyor

ABD doları karşısında dalgalanmanın azalmasına rağmen Bitcoin bu hafta üç ülkede yeni rekorlar kırmayı başardı. Arjantin, Venezuela ve Lübnan’da BTC, yerel para birimi karşısında şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu ülkelerde, enflasyon ve makroekonomik politika tercihleri satın alma gücünü hızla aşındırdığı için bu eğilim 2023 boyunca devam etti. Liranın dolar karşısında yeni düşük seviyelere gerilediği Türkiye’de BTC/TRY, Aralık 2021’deki patlama zirvesine yaklaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ABD Hazine Getirileri Artıyor! Bu Bitcoin İçin Ne Demek?

Category:
News