Haftaya Bu Olaylara Dikkat: Altın, BTC ve Dolar Etkilenecek!

haftaya-bu-olaylara-dikkat:-altin,-btc-ve-dolar-etkilenecek!
Haftaya Bu Olaylara Dikkat Altın, BTC ve Dolar Etkilenecek!

Altın fiyatı, küresel ekonomik yavaşlama korkuları ve büyük merkez bankalarının sıkı para politikalarına bağlılığı nedeniyle aşağı yönlü baskıya maruz kaldı. Peki bu hafta neler olacak? Ayrıntılara bakalım.

Altın fiyatında beklentiler

Bu haftaki hareketler, XAU/USD için teknik görünümdeki düşüş eğilimini pekiştirdi. Kısa vadeli kilit destek seviyesi 1.900 dolar oldu. Geçen hafta, XAU/USD Pazartesi günü nispeten sabit kaldı. Ancak Çin Halk Bankası gösterge faiz oranlarını düşürdü. Buna göre ekonomik büyüme ivmesinin kaybolduğuna işaret etmesiyle endişeler arttı. FOMC Başkanı Jerome Powell, kongrede verdiği ifadede gelecekteki faiz artışlarını ima etti. Federal Rezerv’in faiz artışına yönelik piyasa beklentilerini korudu. Büyük merkez bankalarının faiz artışları yatırımcılara sıkılaşan para politikalarını hatırlatıyor. Diğer taraftan ABD Dolarının gücü altın fiyatlarını daha da aşağı çekti.

Bu Hafta Altın Fiyatı İçin Beklentiler Ne İzlenecek Olaylar Ne

ABD tahvil getirilerindeki hafif geri çekilmeye rağmen altın haftayı negatif bölgede tamamladı. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek makroekonomik olayların piyasa duyarlılığını önemli ölçüde değiştirmesi beklenmiyor. Buna göre bu durum altın fiyatının yeni bir yükseliş trendi başlatmasını zorlaştırıyor.

Önemli olaylar

Önemli olaylar arasında Mayıs Dayanıklı Mal Siparişleri, Conference Board’un Haziran ayı Tüketici Güven Endeksi ve Fed tarafından Banka Stres Testi sonuçlarının açıklanması yer alıyor. XAU/USD’nin 1. Çeyrek yıllıklandırılmış GSYH büyüme oranının nihai tahminine ve Mayıs ayı PCE Fiyat Endeksi verilerine vereceği tepki, kısa vadeli piyasa hareketini belirlemede çok önemli olacak.

Teknik olarak, altın fiyatı 100 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) altına düştü. Buna göre Göreceli Güç Endeksi (RSI) yakın vadeli görünümde düşüş eğilimini yansıtıyor. Anlık destek 1.910 dolar ve ardından 1.900 dolar seviyelerinde. Altın fiyatı 1.900 doların üzerinde tutunamaz ve bunu dirence dönüştürürse, bir sonraki hedef 1.860 dolar olacak. Direnç 1.940 dolar seviyesinde. Diğer taraftan bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanışta 1.960 dolar mümkün olacak. Sonrasında ise 1.980 dolara doğru potansiyel bir toparlanma söz konusu. Uzmanlar yakın vadede altın fiyatı için mütevazı bir toparlanma ya da yatay bir hareket bekliyor. Ayrıca altın için bir aylık ortalama hedef 1.981 dolar.

Bitcoin için yeni hedef

Bitcoin (BTC) 30.640 dolar civarında istikrarını koruyor. Ancak kriptokoin.com olarak baktığımızda BTC’nin 34.000 dolarlık fiyat hedefine ulaşması için 31.000 dolarlık kısa vadeli direncin üstesinden gelmesi gerekiyor. Artış beklentisi, bir dizi borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun yol açtığı bir yatırımcı iyimserliği dönemini takip ediyor.

Bitcoin’in fiyatı kısa süre önce bir yılın en yüksek seviyesi olan 31.431 dolara yükseldi. Buna göre bunun başlıca nedeni ETF heyecanıydı. Bitcoin tutkunları, Salı günü piyasaya sürülmesi planlanan Volatility Shares’in 2x Bitcoin ETF’sinin etkinliğinin duyurulmasıyla da umut verici haberler aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Haftaya Bu Olaylara Dikkat: Altın, BTC ve Dolar Etkilenecek!

Category:
News