Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Bu Seviyelere Koşuyor!

dunyaca-unlu-analistler:-altin-bu-seviyelere-kosuyor!
Dünyaca Ünlü Analistler Altın Bu Seviyelere Koşuyor!

Federal Rezerv’in iki faiz artırımına daha işaret etmesi altın üzerine gölge düşürdü. Buna göre altın Şubat ayından bu yana en zorlu haftasını yaşıyor. Ancak bazı uzmanlar bu şahin bakış açısının geçerliliğini sorguluyor. Makroekonomik manzaranın yeterli destek sağlamadığını vurguluyor. Ayrıntılara bakalım.

Altın fiyatı nereye gidiyor?

Altın piyasaları geçtiğimiz hafta kayda değer bir düşüş yaşadı. Bir önceki haftanın mum çubuğunun alt sınırını aştı. Bu düşüş hakim yükseliş trendini zorlasa da, olası bir geri dönüş ve destek gösterimi yükselişin devam etmesinin önünü açacak. Bu durumda, 1950 dolar seviyesine doğru bir hareket olası. Eğer piyasa önemli bir güç gösterirse, 2000 dolar seviyesini bile hedeflecek.

Credit Suisse, Altın İçin Bu Seviyelere Düzeltme Bekliyor!

Bununla birlikte, mum çubuğunun düşük seviyesinin altında bir kırılma, fiyatın daha da aşağı yönlü ivme kazanmasına yol açacak. Potansiyel olarak fiyatı 1900 dolar seviyesinin altındaki 50 Haftalık Üstel Hareketli Ortalama’ya (EMA) doğru yönlendirecek. Böyle bir kırılma, daha önemli bir düşüş hareketine işaret ederek piyasayı 1800 dolar seviyesine doğru yönlendirecek.

Analistlerin altın yorumları

Altın fiyatları son dönemde merkez bankalarının kararlarına tepki olarak aşağı yönlü bir baskıyla karşılaştı. Buna göre bu durum ilave faiz artırımı beklentilerinin artmasına neden oldu. Standard Chartered değerli metaller analisti Suki Cooper bu durumu şöyle açıklıyor:

“Piyasa artık ek faiz artırımları bekliyor ve ABD dolarının da yeniden güçlenmesiyle makro rüzgarlar ortaya çıktı.”

Makro tablo altın için zorlayıcı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda fiyatların ons başına yaklaşık 1.940 dolar olan 100 günlük hareketli ortalamanın altına düşmesiyle teknik konumu da elverişsiz görüntüde. Gainesville Coins’den değerli metaller uzmanı Everett Millman, bu kırılmanın altın için daha fazla aşağı yönlü potansiyele işaret ettiğini öne sürüyor. Diğer taraftan düşüşü hem makroekonomik etkenlere hem de kötüleşen teknik göstergelere bağlıyor.

Faiz indirimleri

Faiz indirimleri daha önce olası görünürken, şimdi daha az olası. Bu da long pozisyonların geri çekilmesine yol açıyor. Phoenix Futures and Options LLC Başkanı Kevin Grady, “Altın, Fed’den geri adım atacaklarına dair bir dil görmeyi bekliyor. İşte o zaman boğalar devreye girecek.” diyor.

Şimdi Altın Fiyatları Nereye Gidiyor 4 Çarpıcı Tahmin!

Ayrıca, ETF çıkışları Haziran ayında hızlandı. Taktiksel pozisyonlar azaltıldı. Cooper, yatırımcıların altına olan ilgisinin dokuz ay öncesine kıyasla nispeten yüksek kaldığına işaret ediyor. Ancak, net fon uzunluğunun 2018’den bu yana en düşük seviyede olduğunu vurguluyor. Duyarlılıktaki bu değişim, altın talebinin mevsimsel olarak yavaşladığı dönemlerde tipiktir.

Farklı görüşler

Bazı uzmanlar altının mevcut seviyelerde dibe ulaşmış olabileceğini düşünse de TD Securities kıdemli emtia stratejisti Daniel Ghali, Fed’in şahin görüşünü değerlendirmek için makro verileri, özellikle de işgücü ve enflasyon raporlarını izlemenin önemini vurguluyor. Ghali, dördüncü çeyrekte bir resesyon bekliyor. Ayrıca verilerin faiz indirimi olasılığını desteklemesi halinde altının gelecek yılın başlarında 2.100 dolara yükselebileceğini öne sürüyor.

Ancak Fed’in şahin duruşunun devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Analistler, Fed’in daha fazla faiz artırımı beklentilerinin güvenilirliğini sorguluyor. Tarihsel eğilimler, faiz indirimlerinin genellikle bir duraklamayı takip ettiğini gösteriyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda ABD dayanıklı mal siparişleri, tüketici güveni, yeni konut satışları, GSYH 1. Çeyrek, işsizlik başvuruları, bekleyen konut satışları ve PCE fiyat endeksi dahil olmak üzere önümüzdeki günlerde açıklanacak veriler, ekonomik manzaraya ilişkin önemli bilgiler sağlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Bu Seviyelere Koşuyor!

Category:
News