Bloomberg Seçti: İşte En İyi 10 Yapay Zeka Teknoloji Şirketi!

bloomberg-secti:-iste-en-iyi-10-yapay-zeka-teknoloji-sirketi!
Bloomberg Seçti: İşte En İyi 10 Yapay Zeka Teknoloji Şirketi!

İnovasyon ve atılımların sürekli olduğu yapay zekanın hızlı dünyasında, en umut verici şirketleri belirlemek zor. Ancak Bloomberg, sektörde ses getiren en iyi 10 yapay zeka şirketinin bir listesini hazırladı. OpenAI’nin çığır açan dil modelinden Abnormal Security’nin güvenlik riski azaltma platformuna kadar, bu dikkat çekici YZ şirketlerinin dünyasına dalalım.

Bloomberg’in seçtiği en iyi 10 yapay zeka teknoloji şirketi

OpenAI: Yapay zeka gelişmelerine öncülük ediyor

CEO Sam Altman’ın başında olduğu OpenAI, Microsoft ve Sequoia Capital gibi sektör devlerinden 11 milyar dolarlık büyük yatırımlar çekti. OpenAI, 27 milyar dolar gibi etkileyici bir değere sahip. Şirket, üretken yapay zekayı geliştirmesi bu alanda devrim yarattı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, buna yaygın olarak kullanılan chatGPT de dahil. OpenAI’nin 2022’de piyasaya sürdüğü görüntü oluşturucu Dall-E ve chatGPT, 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bu dikkat çekici büyüme, OpenAI’nin yapay zeka teknolojisindeki öncü konumunu sağlamlaştırdı.

Stability AI: İstikrarlı yayılımı serbest bırakmak

CEO Emad Mostaque liderliğindeki Stability AI, Kochu Management ve Lightspeed Ventures gibi önde gelen yatırımcılardan 111 milyon dolar fon elde etti. Stability AI’nin, işletme değeri 4 milyar dolar. Şirketi, sektörde büyük ilgi gören bir görüntü oluşturucu Stable Diffusion popüler hale getirdi.

Yapay zeka

Runway: Görsel zevkler yaratmak

CEO Cristobal Valenzuela liderliğindeki Runway, görüntü oluşturmaya odaklanmış bir yapay zeka şirketi. Felicis Ventures ve Lux Capital’den aldığı 196 milyon dolarlık etkileyici yatırım aldı. Böylece, şirket değerini 1,5 milyar dolara yükseltti. Runway’in yenilikçi ürünü, kullanıcıların sadece birkaç kelimeyle kısa video klipler oluşturmasına olanak tanıyor. Böylece, kullanıcı dostu ve erişilebilir bir yapay zeka deneyimi sunuyor.

Hugging Face: Yapay zeka modeli kullanımında devrim yaratıyor

Hugging Face’in CEO’su Clement Delangue, Lux Capital, Sequoia ve Kochu’dan 160 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin kurumsal değeri 2 milyar dolar gibi etkileyici bir seviyede. Hugging Face, Google, Meta ve Microsoft gibi şirketlerin yararlanabileceği yapay zeka modelleri bulma konusunda uzmanlaştı. Özellikle, Hugging Face açık kaynak katkıları, etik sorun çözme ve iklim değişikliğini ele alma konularında ön saflarda yer alıyor.

Cohere: Dil modellerini güçlendiriyor

CEO Aidan Gomez, Salesforce, Nvidia ve diğerlerinden 420 milyon dolarlık yatırım alan Cohere’a liderlik ediyor. Değeri 2 milyar dolar olan Cohere, şirketlere sohbet robotları, arama motorları ve diğer yapay zeka odaklı ürünler oluşturmada yardımcı olmak için büyük dil modelleri geliştirmeye odaklanıyor. Şirketin ek finansman için devam eden görüşmeleri, 6 milyar dolar gibi yüksek bir değerleme ile önemli potansiyelini yansıtıyor.

Yapay zeka

Anthropic-Shaping Safe AI

Anthropic’i CEO da olan Dario Amodei kurdu. Şirket, yapay zeka geliştirme felsefesinde Sam Altman’ın OpenAI’sinden farklılaşıyor. Google’ın desteğini ve 1 milyar doları aşan yatırım aldı. Böylece, Anthropic’in kurumsal değeri 5 milyar dolara ulaştı. Şirket, güvenli YZ sistemleri geliştirmeyi odağına alıyor. Bu arada, Mart ayında ilk chatbotu Cloudy’yi piyasaya sürdü. Böylece, sorumlu YZ’yi ilerletme yolculuğunda önemli bir kilometre taşını işaret etti.

Character AI: Kişilikli Chatbotlar

Character AI CEO’su Noam Shazeer, toplam 19,3 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Character, ünlülerin ve ikonik karakterlerin kişiliklerini taklit edebilen ve abonelere benzersiz ve ilgi çekici bir deneyim sunan sohbet robotları oluşturma konusunda uzmanlaştı. Yakın zamanda Character AI, aylık 10 dolar gibi uygun bir fiyatla bir abonelik programı başlattı.

Midjourney: Yapay zeka sanatını serbest bırakıyor

CEO David Holz tarafından yönetilen Midjourney, bir yapay zeka imaj yaratma şirketi olarak öne çıkıyor. Dışarıdan yatırım almamasına rağmen Midjourney, yapay zeka tarafından üretilen sanat ve imajlar yaratmaya yönelik temsilci hizmetiyle öne çıktı. Şu anda yalnızca Discord gruplarında kullanılabilen Midjourney, yapay zeka sanatı meraklıları için benzersiz bir platform sunuyor.

Scale AI: Veri etiketlemeyi etkinleştirme

CEO Alexander Wang, Scale AI’ye liderlik ediyor. Şirket, Dragoneer Group ve Greennox gibi yatırımcılardan etkileyici bir şekilde 603 milyon dolar topladı. Scale AI’nin işletme değeri 7,3 milyar dolar. Şirket, metin, görüntü ve ses verilerini etiketlemek için yazılım ve personel sağlıyor. Hizmetleri, yapay zeka sistemlerini eğitmek, doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmek için çok önemlidir.

Abnormal Security: Tehditlere karşı koruma

CEO Evan Reiser, Abnormal Security’ye rehberlik yapıyor. Bu arada şirket, Insight Partners, Greylock Partners ve diğerlerinden 284 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin 4 milyar dolarlık önemli bir kurumsal değeri var. Abnormal Security’nin platformu, e-posta, ileti dizileri ve diğer iletişim hizmetleri aracılığıyla ortaya çıkan güvenlik risklerini azaltmaya odaklanarak, kuruluşlara gelişen tehditlere karşı sağlam bir koruma sağlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bloomberg Seçti: İşte En İyi 10 Yapay Zeka Teknoloji Şirketi!

Category:
News