22 Wall Street Analistinden Altın İçin Kısa Vadeli Tahminler!

22-wall-street-analistinden-altin-icin-kisa-vadeli-tahminler!
22 Wall Street Analistinden Altın İçin Kısa Vadeli Tahminler!

Yatırımcılar Haziran ayını kapatmaya hazırlanırken, altın fiyatları haftayı 1.950 doların altında tamamladı. Böylece altın, Şubat ayından bu yana en kötü aylık performansını sergiliyor. Değerli metal, ayı eğiliminin piyasada kendini göstermesiyle muhtemelen mücadele etmeye devam edecek.

Herkes nefret ettiğinde altın ve gümüş almak istersiniz!

En son Kitco Haftalık Altın Anketi, hem Wall Street analistleri hem de Main Street bireysel yatırımcıları arasında piyasaya hafif bir ayı eğilimi olduğunu vurguluyor. Bazı analistler, piyasadaki aşağı yönlü ivmeyle birlikte, 1.900 dolar civarındaki desteğin test edilmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu söylüyor. Ancak, altın yakın vadede düşüşe geçecek gibi görünse de, bazı analistler taktiksel yatırımcılar için hisse senedi piyasalarındaki olası bir gerilemeye ve artan resesyon tehdidine karşı bir koruma oluşturmak için şimdi satın alma zamanı olduğunu belirtiyor.

Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, altının geçtiğimiz haftaki fiyat hareketinden hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. Ancak, dünya çapındaki merkez bankalarının kendi para politikaları üzerindeki şahin duruşlarını artırmalarına dikkat çekiyor. Bu gelişmelerin ardından satışın anlaşılabilir olduğunu da sözlerine ekliyor. Ancak, geleneksel olarak şu anın altın ve gümüş almak için en iyi zaman olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Streible, şu yorumu yapıyor:

Herkes nefret ettiğinde altın ve gümüş almak istersiniz. Altında 1.900 dolara ve gümüşte 20 dolara düşüş, piyasaya yeni yatırımcılar ve yeni para getirmek için gerekli olan şey olabilir.

Altın

Bu durum parlak metal için zorlu bir ortam yaratacak

Forex.com’da kıdemli piyasa stratejisti olan James Stanley, fiyatların 2.000 dolara geri dönmesini bekliyor. Bu yüzden, altının fiyat hareketinden de hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. Buradan hareketle Stanley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Avrupa Merkez Bankası faiz kararının ardından yaşanan destek sıçramasının ardından boğaların bu hafta 2 bin dolar seviyesini test etmesi için açık bir kapı vardı. Bunun gerçekleşmemiş olması, ayıların orta vadeli fiyat hareketlerinin kontrolünü yeniden ele geçirerek daha fazla ilerleme kaydettiğinin bir başka işareti. Geçtiğimiz üç yıl boyunca altın esasen bir aralıktaydı. Şu anda bu formasyonun direnç tarafından çıkıyoruz.

Stanley, inatçı çekirdek enflasyonun Federal Reserve’i şahin eğilimini sürdürmeye zorlayacağını söylüyor. Bunun da altın için zorlu bir ortam yaratacağını sözlerine ekliyor.

Haftalık altın anketine düşüş beklentisi hakim

Bu hafta Kitco Altın Anketi’nde 22 Wall Street analisti oy kullandı. Katılımcılar arasında 11 analist (P), yakın vadede altın konusunda aşağı yönlü görüş bildirdi. Aynı zamanda, dokuz analist (A) gelecek hafta için yükseliş yönünde görüş açıkladı. İki analist (%9) ise fiyatların yatay seyredeceğini belirtti.

Altın

Bu arada, online anketlerde katılımcılar 966 oy kullandı. Katılımcıların 395’i (A) altının önümüzdeki hafta yükseleceğini tahmin ediyor. Diğer 403 kişi (B) fiyatların düşeceğini söylerken, 168 kişi () yakın vadede nötr olduğunu belirtiyor. Bireysel yatırımcılar arasındaki düşüş eğilimi Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesinde. Aynı zamanda yatırımcılar değerli metale daha fazla ilgi gösteriyor. Bu haftaki ankete katılım Mart ayından bu yana en yüksek seviyesinde.

Temmuz sonuna kadar 2.000 dolar seviyesi mümkün!

Piyasadaki düşüş eğilimine rağmen, bazı analistler yakın vadede altın için hala yükseliş görüşünde. FxPro’nun kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, yükselen faiz oranlarının tahvilleri altından daha cazip hale getirdiğini söylüyor. Ancak şahin eğilimin küresel finans piyasaları için risk oluşturmaya devam ettiğini de kaydediyor. Bu bağlamda Kuptsikevich, şu açıklamayı yapıyor:

Altın fiyatlarındaki önceki yükseliş, o zamandan bu yana gündemden düşen ve altından bir miktar sermaye çıkışına yol açan bölgesel banka krizlerinden kaynaklanıyordu. Ancak, Mart ayından bu yana uygulanan parasal sıkılaştırmanın devam etmesi nedeniyle bu sorun yeniden gündeme gelebilir.

Kuptsikevich, altın fiyatlarının 1.910 dolarda kısa vadeli desteği tutup tutamayacağını görmek için izlediğini söylüyor. Analist, “Değerlendirmemiz doğruysa ve boğalar altını 1910 dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başarırsa, 1940 dolara doğru bir yükseliş görmemiz mümkün. Hatta Temmuz ayı sonuna kadar 2.000 dolar seviyesine ulaşmamız olası” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için 22 Wall Street Analistinden Altın İçin Kısa Vadeli Tahminler!

Category:
News