Ünlü Kripto Para Şirketine “Wash Trading” Suçlaması!

unlu-kripto-para-sirketine-“wash-trading”-suclamasi!
Ünlü Kripto Para Şirketine "Wash Trading" Suçlaması!

Celsius alacaklıları bu hafta iflas eden kripto para kredi kuruluşuna karşı açtıkları davayı değiştirdiler. Yeni suçlamalar, Celsius yöneticilerinin algoritmik trade firması Wintermute’u ‘wash trading’de yer almak üzere görevlendirdiği yönünde. Celsius’a karşı açılan toplu davanın baş davacıları, Wintermute Trading Ltd’yi de davalı olarak eklediler.

Celsius alacaklıları, kripto para şirketini ‘wash trading’le suçluyor

Geçen yılki çöküşünün ardından, Celsius’taki bazı üst düzey yöneticiler dolandırıcılık suçlamalarına maruz kaldı. Örneğin, New York Başsavcısı, Celsius Network’ün kurucu ortağı Alex Mashinsky’yi, yatırımcıları dolandırdığı gerekçesiyle dava etti. Son suçlamalar, bir Celsius Earn Rewards Hesabı aracılığıyla Celsius Finansal Ürünleri satın alarak zarara uğrayan herkes adına açılan bir toplu davayı etkiliyor.

Davacıların iddialarının merkezinde, Celsius’un CEL tokeninin fiyatını yükseltmek için hileli taktikler kullandığı iddiası yer alıyor. Dava, Celsius ve yönetiminin CEL token fiyatını uygunsuz bir şekilde manipüle ettiğini iddia ediyor. Buna göre, yatırımcı mevduatlarından elde edilen gelirleri CEL tokenlerini satın almak için kullandılar. Böylece, CEL’deki Net Pozisyon’larını artırdılar. Değiştirilen dosyada, Celsius’un alacaklıları iflas eden firmaya karşı suçlamalar listesine ‘wash trading’i de ekledi.

Wash trading, bir kişinin aynı finansal araçları aynı anda alıp sattığı bir tür piyasa manipülasyonudur. Bu işlem, traderın kendisi herhangi bir riske maruz kalmadan veya piyasa pozisyonunu değiştirmeden piyasa faaliyetlerini yapay olarak şişirir.

FTX şüpheli Celsius işlemlerine karıştı

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Nisan ayında, FTX’in CEL fiyat manipülasyonundan şüphelenilen en büyük 10 cüzdan sahibine mahkeme celbi gitti. Bu hamle, Celsius’un çöküşünden önce para çekme işlemlerini durdurmasından kısa bir süre sonra alacaklıların şüpheli işlemleri tespit etmesiyle geldi. Mahkeme emri, Celsius’un iflas işlemlerinin bir parçası olarak verildi. Bu doğrultuda mahkeme, davalılardan self-custody ve FTX cüzdanları arasında ‘wash trading’ gibi görünen 950 CEL transferine açıklık getirmesini istiyor.

Wintermute, Celsius davasında adını duyurdu

Son mahkeme başvurusunda davacılar, Mart 2021’den Celsius’un Haziran 2022’de para çekme işlemlerini dondurmasına kadar geçen süreye dikkat çekiyorlar. Bu bağlamda şu iddianın altını çiziyorlar:

İcra Davalıları, Davalı Wintermute’u ‘wash trading’ yoluyla uygunsuz piyasa yapıcılığı yapması için aktif olarak görevlendirmiştir.

Kripto para

Bahse konu belge, Celsius’un iflasına ilişkin Ocak 2023 tarihli bir rapora atıf yapıyor. Belgede, üst düzey Celsius yöneticilerinin CEL tokenlerinin wash trading işlemlerini kolaylaştırmak için Wintermute ile anlaştığı belirtiliyor. Wintermute, algoritmik bir trade platformu işleten Londra merkezli bir teknoloji şirketi. Hizmetleri, dijital varlık likiditesi sağlamak için çeşitli kripto borsaları ve piyasa yapıcılar tarafından kullanılıyor.

Celsius ve Wintermute arasında büyük hacimli kripto para akışları

Wintermute’un Celsius’un likidite sağlamasında oynadığı kesin rol belirsiz. Bununla birlikte, iki kuruluş arasında kesinlikle büyük miktarda kripto para akışı oldu. Bu durum hem Celsius’un Temmuz 2022’de iflas başvurusunda bulunmasından önce hem de sonra gerçekleşti. Ekim ayında Twitter hesabı Mikeburgersburg, Celsius ve Wintermute’u içeren bir dizi işlem tespit etti.

İflasından önce Celsius, üçüncü taraf cüzdanlarına yaklaşık 160 milyon dolar değerinde Bitcoin transfer etti. Bunlar arasında Wintermute’un kontrol ettiği bildirilen birkaç adres de vardı. Bu arada Arkham Intelligence, Mayıs ayında Celsius’un yaklaşık 20 milyon dolar değerinde WETH’i bir Wintermute cüzdanına taşıdığını bildirdi. Bu arada, son suçlamaların ardından Wintermute tüm iddiaları reddetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ünlü Kripto Para Şirketine “Wash Trading” Suçlaması!

Category:
News