“Parti Yakında Bitecek” Ekonomistten Bitcoin Uyarısı!

“parti-yakinda-bitecek”-ekonomistten-bitcoin-uyarisi!
"Parti Yakında Bitecek" Ekonomistten Bitcoin Uyarısı!

Kripto eleştirmeni Peter Schiff, Bitcoin’in 31.000 doları aştığı son koşuyu ‘ralli sonu’ olarak yorumladı. Ünlü ekonomist, “nihayet en düşük kaliteli şeyler de katıldığında ralli sona erer” diyor ve “kriptodan daha düşük kalite yok” diye ekliyor.

Bitcoin fiyatı yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Peter Schiff’ın en son açıklamalarından önce BTC, 2023’ün en yüksek seviyesi olan 31.431 dolara ulaştı. Ralli, BlackRock ve Fidelity Investments’ın spot BTC ETF’lerine başvurmasının ardından geldi. Öncesinde, SEC’in Binance ve Coinbase’e yönelik davaları kurumsal ilgiyi kurutmuştu. 15 Haziran’ın BlackRock ETF haberi, Bitcoin fiyatının ana destekleyici oldu. Kriptokoin.com olarak aktardığımız Santiment verileri, ETF haberlerinin son ralliyi büyük oranda örtüştüğünü gösteriyor.

Bitcoin fiyatı için bir başka olumlu işaret, soğuyan ABD dolar endeksidir (DXY). Tarihsel olarak DXY endeksi geri çekildiğinde, Bitcoin gibi riskli piyasalar için duyarlılık artar. Fakat Peter Schiff, Bitcoin’in de katıl son piyasa yükselişini ‘ralli sonu’ olarak yorumluyor. Ünlü ekonomiste göre en düşük kaliteli şeyler en son yükselir…

Peter Schiff, BTC rallisini eleştiriyor

23 Haziran’da Twitter’dan yaptığı açıklamalarda Schiff, son zamanlarda riskli piyasalardaki rallinin Bitcoin’i kapsamadığını söyledi. Bitcoin’in de ralliye dahil olup yeni yerel zirvelere tırmanmasını, “partinin yakında sona ereceğinin bir işareti” olarak yorumladı. Schiff’ın kripto topluğunun tepkisini çeken açıklamaları:

Yakın zamana kadar, oldukça spekülatif varlıklardaki ralli Bitcoin’i kapsamıyordu. Artık Bitcoin nihayet partiye katıldığına göre, bu belki de partinin yakında sona ereceğinin bir işaretidir. Genellikle ralliler, en düşük kaliteli şeyler nihayet katıldığında sona erer. Kriptodan daha düşük kalite yoktur.

Twitter’dan @AtlasPulse, Schiff’in yukarıdaki açıklamasına, “Bitcoin, kriptonun geri kalanından çok daha yüksek kalitede. Şüpheniz varsa, Bitcoin’in diğer kripto paralarla nasıl eşit değere sahip olduğunu görün. Ayrıca, Bitcoin bu rallide uçan hindi değil, ralliye liderlik ediyor” diye cevap getirdi.

Teknik analizler Bitcoin hakkında neler söylüyor?

Bitcoin fiyat hareketi 23 Haziran’da yukarı yönlü olarak çözüldü. Alıcılar şu anda fiyatı 31.000 dolar seviyesinin üzerinde tutmaya çalışıyor. Başarılı olurlarsa, boğaların kısa vadede ilk hedefi 32.400 dolar olacak. Ardından, 40.000 dolarlık bir sonraki büyük dirence doğru hızla ilerleyebilirler.

Ayrıca, 20 günlük üstel hareketli ortalama veya EMA (27.561 dolar) yükseldi ve göreli güç endeksi (RSI) aşırı alım bölgesinde, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor. Fiyat 28.500 doların altında kalırsa, bu görüş yakın vadede reddedilecek. Teknik analist Rakesh Upadhyay’a göre BTC daha sonra 31.000 dolar ile 24.800 dolar arasında bir aralığa bağlı eyleme girebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için “Parti Yakında Bitecek” Ekonomistten Bitcoin Uyarısı!

Category:
News