Bitcoin İçin Müjde: ETF Onaylandı, Tarih Belli Oldu!

bitcoin-icin-mujde:-etf-onaylandi,-tarih-belli-oldu!
Bitcoin İçin Müjde: ETF Onaylandı, Tarih Belli Oldu!

Kripto borsalarına yönelik davaların ortasında SEC, Volalitity Shares’in ETF başvurusunu onayladı. “2x Bitcoin Strategy ETF” adlı kaldıraçlı Bitcoin ETF’si, muhtemelen bu ay çıkış yapacak.

SEC, Volalitity Shares’in kaldıraçlı Bitcoin ETF başvurusuna onay verdi

Volatility Shares Trust, 23 Haziran’da SEC’ye 8-A Formu ile başvuru ETF başvurusu yaptı. Bu hamle ile şirket, düzenleyici tarafından denetlenebilecek menkul kıymet sınıfında bir yatırım aracını başlatmaya hazırlanıyor. Kayıt beyanı, “Volatility Shares 2x Bitcoin Strateji ETF”yi BITX sembolüyle listeledi. Bu ETF, S&P CME Bitcoin Vadeli İşlemler Günlük Rulo Endeksi’nin günlük performansının iki katına karşılık gelen Bitcoin’de kaldıraçlı pozisyon fırsatı sunacak.

27 Haziran, ETF için ilk çıkışı tarihi olabilir

Bitcoin yatırım aracının hisselerinin tanıtımı potansiyel olarak 27 Haziran’da gerçekleşecek. Fakat, SEC’in kripto bağlantılı birçok ETF başvurusunu reddetme eğiliminde olduğunu belirtelim. Şu ana kadar SEC, Volatility Shares’in kripto yatırım aracı için başvurusunu açıkça reddetmedi. Bu nedenle kaldıraçlı Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si, ABD’de bir ilk olacak. Volatility Shares Trust’ın web sitesi, ETF’in 27 Haziran’da çıkış yapabileceğini belirtiyor. Ancak kayıt beyanında henüz yürürlüğe girmediği ifadesi de yer alıyor.

Bu arada, CBOE BZX Borsası’nda kaldıraçlı Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin hisselerini listelemek için ayrı bir SEC Form N-1A dosyası da sunuldu. Ancak, ne SEC ve ne de CFTC şu anda kadar net bir onay vermedi.

3 Dünya Devinden Bitcoin ETF Başvurusu! BTC Ne Olur?

Bir Volatility Shares sözcüsü, “SEC’in ne yapacağı hakkında yorum yapamayız. Söyleyebileceğimiz şey, kayıt beyanının artık geçerli olduğudur. Ayrıca, BITX’in ticaret için listelenmesini SEC düzenlemelerine uygun olarak planladık.”

BlackRock, WisdomTree, Valkyrie ve Invesco’da sırada

ABD’li düzenleyici, geçen yıldan bu yana bir dizi spot kripto ETF’sine izin vermedi. Buna rağmen, 2021’den itibaren Valkyrie ve ProShares gibi şirketlerin BTC ETF’lerine izin vermeye başladı. Valkyrie, Mayıs ve Haziran aylarında, kendi kaldıraçlı ETF’leri için SEC’e başvuru yaptı.

Bu dosyalar, SEC’in Binance ve Coinbase gibi kripto borsalarına karşı açtığı kayıt dışı menkul kıymet teklifleri davalarının ortasına denk geldi. Bununla birlikte, BlackRock, WisdomTree, Valkyrie ve Invesco gibi şirketlerde ETF onayı için sırada bekliyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere tüm başvurular, SEC davalarının gündemde olduğu 19 Haziran haftasında geldi.

Bu arada, Santiment verileri, son rallinin BlackRock’ın ETF başvurusu ile örtüştüğünü gösteriyor. Geçen haftaya ortaya çıkan haber, sosyal medyada kripto lehine hype yarattı. Bitcoin daha sonra 23 Haziran’da 31.000 dolar direncini geride bıraktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin İçin Müjde: ETF Onaylandı, Tarih Belli Oldu!

Category:
News