‘Sert Çöküşler Olacak’ 6 Bitcoin Analistinden Kritik Tahminler!

‘sert-cokusler-olacak’-6-bitcoin-analistinden-kritik-tahminler!
'Sert Çöküşler Olacak' 6 Bitcoin Analistinden Kritik Tahminler!

Bitcoin volatilitesi, 31 bin dolarlık BTC fiyatının yıllık en yüksek seviyesine ulaşmasıyla mola verdi. Bitcoin short’layıcıları kısa vadeli bir trend dönüşü üzerine bahis oynama işaretleri gösteriyor. Bu yüzden BTC’nin fiyatı için ufukta ciddi bir dönüm noktası var.

Bitcoin yeni bir yükseliş için “güçlü teyitten” yoksun

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC, 31.000 dolar civarında seyretmeye devam ediyor. Böylece yatay işlemlerin ikinci günü, piyasa katılımcılarını karşıladı. Önceki yükseliş 31.000 dolar ile yılın en yüksek seviyesine yakın bir yerde durmuştu. Popüler trader Daan Crypto Trades, bu alanın son yükselişinin ardından BTC’yi short’layanlar için popüler bir geçersiz kılma noktasını temsil ettiğini öne sürüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu konsolidasyon sırasında giren short’ların çoğu muhtemelen duraklarını ~30,8K dolarda yerel yüksek seviyenin üzerinde oturtacak. Bu, mükemmel bir likidite yakalamayı sağlıyor. Kumdaki çizgi 29,8K dolar bölgesi ve Günlük Açık.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Daan Crypto Trades

Ancak on-chain analiz platformu CryptoQuant’a katkıda bulunan Maartunn’a göre bu short’ların yine de kazanması mümkün. Sabit fiyat performansına karşı borsalardaki açık faizin arttığına dikkat çeken Maartunn, bu açık faize son zamanlarda BTC/USD’de ani bir düşüşün eşlik ettiğini belirtiyor.

Trader Crypto Chase, 31.000 dolara yakın bir devam konusunda “güçlü bir onay” almadığını kabul ediyor.

Bu arada, trader Elizy için, konsolidasyon devam ederken önceki güne kıyasla ruh halinde belirgin bir değişiklik olmadı. Twitter’daki takipçilerine “short’lamaya niyeti olmadığını” söylüyor. Çünkü, BTC fiyat hareketi dar bir aralıkta hareket ederken, girişlere de fazla ilgi yoktu.

Bekle ve gör modu geri döndü

Başka bir yerde, kripto analiz firması Jarvis Labs’ın son piyasa güncellemesi, düşük zaman dilimi fiyat hareketinin belirsiz doğasının altını çiziyor. Kurucu Ben Lilly, çeşitli veri setlerini inceledikten sonra şu sonuca varıyor:

Burada biraz kararsızım. Opsiyonların sona ermesinden önce 24 bin doları silmeye başlıyorum ve bunun yerine 32 bin dolar aralığına doğru bir yükselişe yöneliyorum.

Lilly, 23 Haziran’da sona erecek olan ve 700 milyon doların üzerinde değere sahip opsiyonlara atıf yapıyor. Lilly’ye göre, güçlü birikim sayesinde, rallinin çok kısa sürede söneceğine dair bahse girmek hata olur. Buradan hareketle Lilly, şu yorumu yapıyor:

Tüm bunlar bana, bu rallinin sönümlenmesi için acele edilmemesi gerektiğini söylüyor. İçimden bir ses evet, halving çok uzak olduğu için bu ralliden vazgeç diyordu. Ancak birkaç veri noktası bunun tersini söylüyor. Belki de Temmuz ayında bir solma kendini gösterecektir. Şimdilik trendin devam edip etmediğini görmek için verileri takip edelim.

Bitcoin 30 günlük birikim trendleri grafiği / Kaynak: Ben Lilly/Twitter

Bu yükseliş faktörleri “Bitcoin’i korumayacak”

Bloomberg’in baş emtia stratejisti Mike McGlone, BTC’nin 30.000 dolar seviyesini yeniden yakalamasını sağlayan ve şu anda BTC’yi orada tutan birkaç yükseliş faktöründen bahsediyor. Bunlar arasında Federal fon vadeli işlemleri (Fed), yükselen Nasdaq Bileşik Endeksi ve BlackRock da dahil olmak üzere birkaç Bitcoin ETF’sinin potansiyel lansmanı yer alıyor. Yine de uzman, yükseliş faktörlerinin üstesinden gelmesi muhtemel olan ve Bitcoin’in 40.000 dolar fiyat seviyesine doğru daha da yükselmesi için rüzgarlar yaratabilecek düşüş faktörleri olduğunu söylüyor.

McGlone’a göre Bitcoin’in yakında karşılaşması muhtemel olan şey, potansiyel bir hisse senedi ayı piyasası ve “uyanık merkez bankaları”. Son FOMC toplantısı sırasında yetkililer, kripto topluluğunun hiç olmayacağına dair umutlarının aksine, Fed’in bu yıl yine birkaç faiz artırımı yapmasını beklediklerini belirtti. BlackRock’ın başvurusuna gelince, McGlone onaylanması halinde lansmanın bu yıl bile gerçekleşmeyeceğini ifade ediyor. Ancak önümüzdeki aylarda zaten bir durgunluk bekliyor. Bunun da Bitcoin’i vurmasını muhtemel görüyor.

Bitcoin, bir boğa piyasasında!

Kripto para analisti Ki Young Ju, BTC’nin nihayet 30.000 dolar aşmasının ardından Bitcoin’in şu anda bir boğa piyasası döngüsünde olduğunu iddia ediyor. CryptoQuant başkanı yakın zamanda attığı bir tweet’te, madenci gelirlerine dayanan Bitcoin fiyat-kazanç oranının (PER) 73 olduğunu, bunun da madencilerin satış yapması için cazip bir fiyat noktası anlamına geldiğini söylüyor. Dolayısıyla bunun da bir yükseliş aşamasına işaret ettiğini belirtiyor. Uzmana göre mevcut yükseliş aşaması, kripto para birimi endüstrisinde belirli döngüsel modeller sergiliyor.

Bitcoin

BTC yükselirken, trader altcoin’ler konusunda uyarıyor

Credible Crypto takma adlı analist, Bitcoin liderliğindeki kripto piyasası rallisinin ortasında altcoin’ler konusunda bir uyarıyor. Analist, altcoin’lerin kısa vadede yükseleceğini söylüyor. Ancak, BTC dürtüsel bir ralli başlattığında altcoin’lerin BTC’den büyük ölçüde daha düşük performans göstereceklerini belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şu anda BTC’yi yakalayacaklarını düşünerek altcoin’lere atlamanın cazip olduğunu biliyorum. Kısa vadede, muhtemelen bazı güzel sıçramalar görecekler. Ancak bence bunlar yalnızca kısa vadeli işlemler olmalı. Yaklaşık altı yıldır bu alandayım ve bunu defalarca gördüm. BTC ne zaman gerçek bir dürtüsel hareket başlatsa, altcoin/BTC pariteleri çoğu kişinin hayal edebileceğinden daha fazla kan kaybediyor.

Bitcoin

Analistin Bitcoin için sonraki hedefi: 32 bin dolar üzeri

Credible Crypto’ya göre, altcoinlerin Bitcoin’e kıyasla düşük performansı genellikle BTC tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında sona eriyor. Analist, “Altcoinler ABD doları karşısında iyi görünüyor. Bazıları kesinlikle hazır. Ancak BTC hala çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Bu durum bir noktada değişir. Genellikle tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın taze paranın geride kalanlara akın etmesiyle kırılır. O zamana kadar dikkatler ve likidite hızla değer kazanan Bitcoin üzerinde yoğunlaşacak. Sizin de (şimdilik) odaklanmanız gereken yer burası,” diyor.

Credible Crypto, Bitcoin’in ileriye dönük fiyat hareketleri konusunda tahminlerini paylaşıyor. Analist, BTC’nin 32.000 doların üzerine çıkmasını hedeflediğini söylüyor. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Temkinli olmamız gerektiğini söylediğim yerel arz bölgesini (30.000 dolar civarında) temizlediğimize göre, düşük zaman diliminde de bir kez daha yükselişe geçiyorum. Eğer bu dürtüsel bir hareket ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru hızlanan hareketimizin başlangıcıysa, herhangi bir yeniden testte yeşil bölgeyi (önceki direnç) tutmalıyız. İlk hedef, 32,000 dolar.

Bitcoin
Kaynak: Credible Crypto/Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ‘Sert Çöküşler Olacak’ 6 Bitcoin Analistinden Kritik Tahminler!

Category:
News