Howey Testi Doğruladı: Bu 2 Kripto Para Emtia!

howey-testi-dogruladi:-bu-2-kripto-para-emtia!
Howey Testi Doğruladı: Bu 2 Kripto Para Emtia!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, neredeyse tüm kripto varlıklarının kayıtsız menkul kıymetler olduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar, iki kripto para için bunun farklı olduğunu ileri sürüyor.

ABD düzenleyicileri, kripto piyasasının kalıcı olduğunu anladı!

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para düzenleme tartışması devem ediyor. Bu tartışmalar, kripto ve Blockchain teknolojisinin benimsenmesiyle nasıl ilerleneceği konusunda farklı zihinleri bir araya getirdi. Bu arada, ABD düzenleyicileri, kripto piyasasının kalıcı olduğunu inkar edilemez bir şekilde anlamış durumdalar. Sonuç olarak, diğer küresel yargı bölgeleri ana akım benimseme için sektörü düzenlemek üzere hareket ettikçe, kripto para endüstrisine yönelik tüm bir yasak resmin dışında kalıyor.

Dahası, Triple-A’nın yaptığı yakın tarihli bir araştırma, küresel kripto sahipliğinin 420 milyonu aştığını gösteriyor. Ayrıca, Kuzey Amerika kıtasının yaklaşık 54 milyon kullanıcıya ulaştığını ortaya koyuyor. Asya, ödemeler için kripto kullanan ya da enflasyona karşı elinde tutan yaklaşık 260 milyon kişiyle en büyük paya sahip. Önümüzdeki yıllarda katlanarak artması beklenen rakamlarla birlikte kurumsal yatırımcılar, çoğunlukla Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto piyasasındaki yatırımlarını ikiye katlamaya başladı. Tüm kripto para birimi piyasa değeri yaklaşık 1,22 trilyon dolar. Bitcoin ve Ethereum ise bunun yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Kripto para

İki kripto para için Howey Testi: Bitcoin ve Ethereum

Howey testi, belirli işlemlerin yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılmaya uygun olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Bu testi Yüksek Mahkeme oluşturdu. 1933’teki Menkul Kıymetler Yasası ve 1934’teki Menkul Kıymetler Borsası Yasası uyarınca, yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılmaya uygun olan işlemler menkul kıymet olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu varlıklar belirli açıklama ve kayıt gerekliliklerine tabidir. Howey testi kapsamında, menkul kıymet olması için herhangi bir işlemin dört şartı karşılaması gerekir. Öngörülen şartlar arasında şunlar yer alır:

  1. Bir para yatırımı olması.
  2. Yatırımdan kar elde etme beklentisinin olması.
  3. Yatırımcının, parayı ortak bir işletmeye yatırması.
  4. Herhangi bir kârın, bir organizatörün veya üçüncü bir tarafın çabalarıyla elde edilmesi.

Bu şartlar altında SEC, Binance ve Coinbase Global Inc’i kayıtsız menkul kıymetleri listelemek ve yasadışı menkul kıymet borsaları işletmekle suçladı. Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri SEC, Solana (SOL), Cardano (ADA), BNB ve stablecoin BUSD dahil olmak üzere menkul kıymet olarak kabul edilen birkaç kripto varlığından bahsetti. Bununla birlikte, uzmanlar Bitcoin ve Ethereum’un Howey testi kapsamında kayıtsız menkul kıymetler olmadıklarını söylüyor. Uzmanlara göre, her iki kripto para da menkul kıymet olmak için yeterince merkezi değil.

Ethereum, Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasından Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş yaptı. Bunun ardından yüksek düzeyde bir ademi merkeziyetçilik kaydetti. Bu yüzden, Ethereum ile Bitcoin’in kontrolünü sağlayacak tek bir merkezi organ yok. Buna ek olarak uzmanlar, kripto piyasasının hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir değer transferi yoluyla küresel piyasaların açılmasını içeren benzersiz bir piyasa sorununu çözdüğünü söylüyorlar. Uzun yıllardır değer transferi, kullanıcı ve kurumların kendileri için pahalı olduğu kanıtlanan silo altyapısıyla gerçekleştiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Howey Testi Doğruladı: Bu 2 Kripto Para Emtia!

Category:
News