Dev Bitcoin Opsiyonları Bugün Kapanıyor! Ne Bekleniyor?

dev-bitcoin-opsiyonlari-bugun-kapaniyor!-ne-bekleniyor?
Dev Bitcoin Opsiyonları Bugün Kapanıyor! Ne Bekleniyor?

Bitcoin, Mart ayından bu yana en güçlü aylık kapanışa doğru ilerlerken, bugün 250 milyon dolarlık opsiyon sözleşmelerinin süresi dolmak üzere. Neler bekleniyor? Satış emirleri hangi seviyesi de yoğunlaştı? Cevaplayalım…

Bitcoin opsiyonları sona ererken ayılar savunma moduna geçiyor

BTC fiyatı, Coinbase ve Binance davalarının ardından ciddi bir düşüş gördü. Bu esnada opsiyon piyasasında da düşüş eğilimini tetikledi. Deribit’teki verilere göre, 0,82’lik satın alma oranı, 415 milyon dolarlık satın alma opsiyonlarının açık pozisyonunu 300 milyon dolarlık satış opsiyonlarıyla karşılaştırıyor.

Opsiyon sözleşmeleri, belirli bir fiyat üzerinden belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren finansal araçlardır. Bitcoin sadece iki gün içinde  arttığı için şu anda ayılar savunma pozisyonu durumunda kalıyor…

Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 23 Haziran saat 11:00’da 29.800 dolar civarında kalırsa, yalnızca 5 milyon dolar değerinde satış opsiyonu olacak. Bu fark, Bitcoin’i 28.000 dolardan veya 29.000 dolardan satma hakkının, vade sonunda BTC’nin bu fiyatın üzerinde işlem görmesi durumunda geçersiz olmasından kaynaklanıyor.

Neler bekleniyor?

Öte yandan, boğaların bugünkü vade sonunda 250 milyon dolarlık bir kâr elde etmesi muhtemel. BTC fiyat aralığına bağlı olarak en olası senaryolar şu şekilde:

  • 27.000 ile 28.000 dolar arasındaki fiyat aralığı için, 1.200 satış seçeneği (satma) ile karşılaştırıldığında 3.500 satın alma seçeneği (call) vardır. Bu da satın alınan enstrümanlar için 60 milyon dolarlık net avantaj sağlıyor.
  • 28.000-29.000 dolar arasında, 7.300 satın alma opsiyonu (call) ve 500 satış opsiyonu (put) var. Alım enstrümanları için net avantaj 195 milyon dolara çıkıyor.
  • 29.000-30.000 dolar arasında, 8.600 satın alma seçeneği (çağrı) ve yalnızca 100 satış seçeneği (koyma) var. Alıcılar (boğalar) için avantaj 250 milyon dolara çıkıyor.
  • Son olarak, 30.000 ile 31.000 dolar arasındaki aralık için 10.400 satın alma seçeneği (call) ve satmama seçeneği (put) vardır. Boğalar tam kontrole sahip. Bu da 310 milyon dolarlık bir kârla sonuçlanmaktadır.

Bitcoin’in 30 günlük fiyat aralığı rallinin habercisi oldu

Bitcoin hafta sonundan önce 30.000 doların üzerinde keskin bir ralli kaydetti. Glassnode’un verilerine göre, sıkı fiyat aralıkları tarihsel olarak büyük hareketlerden önce geldi. Bu aralık, basitçe geçen ayın en yüksek fiyatıyla en düşük fiyat arasındaki yüzde farkının ölçüsüdür.

Bu metrik yüksek olduğunda, BTC son 30 gün içinde yüksek-düşük set arasında önemli derecede dalgalanmaktadır. Böyle bir eğilim, ilgili coin’in son zamanlarda yüksek volatilite kaydettiğini gösterir. Öte yandan, düşük bir değer, ay boyunca dar bir aralıkta hareket ettiğine işaret eder. Bu tür bir eğilim, doğal olarak, fiyat hareketlerinin son zamanlarda ne kadar bayat olduğunu vurgulamaktadır.

Şimdi, Bitcoin’in tarihi boyunca 30 günlük fiyat aralığını gösteren bir grafik şöyle görünüyor:

Glassnode, Bitcoin’in 30 günlük fiyat aralıklarında hareket ettiği tarihsel örnekleri de işaretledi. Bu tür sıkı fiyat konsolidasyon dönemlerinin ardından, BTC genellikle dalgalanma patlaması kaydetti. Sıradaki fiyat hareketleri için, Kriptokoin.com olarak aktardığımız güncel teknik analizlere buradan göz atabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Dev Bitcoin Opsiyonları Bugün Kapanıyor! Ne Bekleniyor?

Category:
News