Bill Gates’in bir günü nasıl geçiyor?

bill-gates’in-bir-gunu-nasil-geciyor?

Zamanının çoğunu Bill & Melinda Gates Vakfı bünyesinde yaptığı çalışmalar ile geçiren Bill Gates, dünyanın en zengin 5’inci kişisi konumunda. Peki Bill Gates bir gününü nasıl geçiriyor? Sabah uyandıktan akşam yatağa girene kadar neler yapıyor? Çalışma düzeni nasıl? İş sonrası nasıl rahatlıyor?

ABD’li teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, uzun yıllar boyunca dünyanın en zengin insanıydı. Son yıllarda bu unvanı Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault gibi isimlere kaptırsa da Bloomberg milyarderler endeksine göre 133 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en varlıklı 5’inci kişisi. Servetini büyük ölçüde 1975 yılında kurduğu Microsoft ile elde eden Gates, bu şirketteki görevlerinden 2006 yılında ayrıldı. 2019’da Microsoft’un yönetim kurulundaki koltuğunu da bırakan Gates, o tarihten bu yana zamanının büyük çoğunluğunu 2000 yılında kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı altında eğitim, sağlık ve iklim değişikliği alanlarında çalışmalarına devam ediyor. Peki dünyanın en zengin kişilerinden Gates’in bir günü nasıl geçiyor?

Gates eğer iş seyahatinde değilse güne ABD’nin Washington eyaletinde bulunan evinde başlıyor. Ünlü iş insanı, kahvaltıda mısır gevreği tercih ettiğini ara ara açıklamış, eski eşi Melinda Gates ise bir röportajında Bill Gates’in çoğunlukla kahvaltıyı atladığını söylemişti. Bill Gates, öğle yemeğinde ise çizburgeri tercih ettiğini açıklamıştı.

Bill Gates’in ABD’nin Washington eyaletinde bulunan evi. Kaynak: Vikipedia

Spor yapmayı sevdiği bilinen milyarder, sabahları spora bir saat ayırıyor. Genellikle bu bir saatini koşu bandında geçiren Gates, zaman zaman tenis de oynuyor. Spor yaptıktan sonra mutlaka gazete manşetlerine bakıyor. Okuduğu gazete ve dergiler arasında The New York Times, Wall Street Journal ve The Economist bulunuyor. Kişisel bloğunda ve sosyal medya hesaplarında mutlaka günün başlıkları ve gündemle ilgili yorumlar yazıyor.

GÜNÜNÜ 5 DAKİKALIK DİLİMLERE BÖLÜYOR

Bir röportajında, istediği hemen hemen her şeyi satın alabilecek bir serveti olduğunu ama zamanı asla satın alamayacağını bildiğini söyleyen Gates, bu yüzden zamanını titizlikle planlaması ile biliniyor. ABD’li milyarder bir çalışma gününü 5 dakikalık bölümlere ayırarak planlıyor. Gates’in yapacağı tüm iş görüşmeleri, toplantılar ile aktivitelerin hepsi belli zaman dilimlerine ayrılmış durumda. Çalışma rutinini belli sürelere bölmek (örneğin 3 e-postayı okumak için 10 dakika ayırmak), dikkat dağınıklığını ve herhangi bir iş için çok fazla zaman kaybetmeyi önlerken üretkenliği artırıyor. SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da zamanını 5 dakikalık dilimler halinde planladığı biliniyor.

Gates’in en sevdiği aktivitelerden biri de kitap okumak. Günde bir saatini okumaya ayıran Gates, haftada bir kitap bitirdiğini söylüyor. Gates yılda ortalama 50 kitap okuyor. Gates 2015’te “Upheaval”, “Nine Pints” ve “How to Lie with Statistic” kitaplarını önerdikleri arasında saymıştı. Büyük bir kütüphanesi de bulunan Microsoft’un eski CEO’sunun koleksiyonu arasında oldukça nadir kitaplar da yer alıyor. Bu kitaplardan biri de ünlü sanatçı ve bilim insanı Leonardo Da Vinci’nin “Codex Leicester” kitabı…

Bill Gates Microsoft’taki görevlerinden 2006’da ayrıldı. Fotoğraf: Vikipedia

Gates, gün içerisinde çalışmıyor ya da okumuyor ise üç çocuğu ile vakit geçiriyor. Özellikle oğlu Rory John Gates ile elektrik santralleri, füze siloları gibi alışılmadık yerleri gezmekten büyük keyif alıyor. Bir röportajında oğlunun kendisi ile birlikte öğrenmeyi sevdiğini dile getirmişti.

RAHATLATICI AKTİVİTE: BULAŞIK YIKAMAK

Akşamları Bill Gates, genellikle iş ortakları ile buluşarak ya da film seyrederek vakit geçiriyor. Ancak Gates’in rahatlamak için yaptığı bir aktivite daha var: Bulaşıkları yıkamak… 2014 yılında bir sosyal medya platformunda verdiği demeçte, onca çalışanları olduğu halde kendisinin bulaşıkları yıkadığını belirtmişti. Yapılan araştırmalar, günlük görevleri yerine getirmenin insanı rahatlattığını ve farkındalığını arttırdığını söylüyor. e-Ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un da rutin olarak ev işleri yaptığı biliniyor.

Kimi milyarderler az uyuması ve çok çalışması ile ünlü iken, Bill Gates uykuya oldukça önem veriyor. Mutlaka zamanında yatağa giren Gates, en az 7 saat uyumaya önem gösteriyor. Birçok uzman, vücudun ve beynin yeteri sürede dinlenebilmesi için yetişkin bireylerin en az 7 saat uyuması gerektiğine vurgu yapıyor. Gates de en az 7 saat uyumazsa bu durumun dikkat dağınıklığı yarattığını ve sağlığını kötü etkilediğini açıklamıştı.

Kaynaklar: Business Insider, The House of Routine, Finty

Yazının devamı için Bill Gates’in bir günü nasıl geçiyor?

Category:
News