Yalnızca Bitcoin Al ya da Altcoin Al: Hangi Strateji Kazandırır?

yalnizca-bitcoin-al-ya-da-altcoin-al:-hangi-strateji-kazandirir?
Yalnızca Bitcoin Al ya da Altcoin Al: Hangi Strateji Kazandırır?

Altcoin’ler çeşitli, yenilikçi özellikler, umut verici teknolojik gelişmeler ve potansiyel olarak kazançlı yatırım fırsatları sunuyor. Birçok kez belirli altcoin’ler, halk arasında altcoin sezonu olarak bilinen Bitcoin’i aşan kazançlar elde ediyor. Ancak K33 Research analizi, uzun vadede yalnızca Bitcoin (BTC)’nin bir altcoin portföyünden daha iyi bir yatırım stratejisi olduğunu gösteriyor.

Altcoin portföyü, Bitcoin’den daha düşük performans gösterdi

Bitcoin, 2013’te başlayan ve sonuncusu 2021’de gelen üç ardışık boğa ve ayı piyasasına tanık oldu. Her döngüde Bitcoin’in fiyatı, bir önceki döngünün zirvesini aştı. Daha sonra, genellikle birkaç ay gibi çok kısa bir süre içinde parabolik olarak yükseldi. 2013 yılında BTC 1.175 dolar civarında zirve yaptı. Sonrasında iki yıl boyunca düşüş trendi izledi. O dönemde altcoin piyasası yeni oluşma aşamasındaydı. Bitcoin’e itibari onramplar sınırlıydı ve bunları altcoin’lere dönüştüren borsalar nadirdi.

Bununla birlikte, 2015’in sonunda, Ethereum’un icadı da dahil olmak üzere bir dizi altcoin ortaya çıktı. Bitcoin’in diğer kripto para birimlerine dönüştürülmesini destekleyen birkaç borsa da altcoin piyasasının önünü açtı. Bitcoin’in fiyatının 2013 zirvesinin üzerine çıktığı Nisan 2017’ye kadar altcoin’lerde bir yükseliş gerçekleşmedi. 2017’nin ikinci yarısında, Ethereum’daki ICO patlaması ve Ripple’ın XRP’si etrafındaki bireysel yatırım heyecanı, Ocak 2018’e kadar birçok tokenin Bitcoin’den daha iyi performans göstermesiyle altcoin sezonuna öncülük etti.

Bununla birlikte, boğa piyasasının ardından altcoin’ler Bitcoin’e kıyasla nispeten daha büyük kayıplar yaşadı. Bu durum, altcoinlerin öncelikle kullanıcıların Bitcoin boğa piyasaları sırasında daha yüksek getiri elde etme umuduyla satın almasıyla yükseldiğini gösteriyor. Bitcoin ve altcoin piyasa değeri grafiği, 2018-2019 ayı piyasası sırasında Bitcoin’in 2018’in sonlarında 3.250 dolarlık düşük seviyelerden toparlandıktan sonra 6.500 dolar civarında destek bulduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, altcoinler ayı piyasası süresinin çoğunda düşük seviyelerde seyretmeye devam etti. Ancak Bitcoin önceki zirvesi olan 20.000 doların üzerine çıktıktan sonra eğilimlerini tersine çevirdi.

Bitcoin fiyatı (üstte) ve altcoin piyasa değeri (altta) / Kaynak: TradingView

K33 Research, 2015 yılından bu yana CoinMarketCap’te piyasa değerine göre ilk 100 sıraya giren 1.009 altcoine yapılan 1’er dolarlık yatırımın performansını, aynı anda Bitcoin’e yapılan aynı miktardaki yatırımla karşılaştırarak hesapladı. Altcoin portföyü bugün yaklaşık 7.000 dolar değerindeyken, yalnızca Bitcoin stratejisi 50.000 dolar değerinde olacak.

Bitcoin
2015’ten bu yana Altcoin ve Bitcoin performansı / Kaynak: K33 Research

Bitcoin ve altcoin piyasa performans karşılaştırmaları

Altcoin’ler genellikle anlatı odaklıdır. Ayrıca, birçok anlatı piyasanın evrimiyle birlikte ölür. Örneğin, gizliliğe dayalı tokenlar 2017 yılında oldukça popülerdi. Ancak düzenleyici incelemeler nedeniyle bunlar piyasa değerine göre ilk 100 sıralamasından düştü. Benzer şekilde, 2020’de piyasayı dolduran Compound gibi birçok DeFi tokenı, DeFi kullanımındaki düşüş ve bununla birlikte getirisi olmayan yönetişim tokenlarını tutma talebi nedeniyle en iyi kripto para listesinden düştü.

Altcoinler de çoğu token üzerinde gezinen düzenleyici belirsizlikle birlikte oynaklığa ve öngörülemeyen değişimlere maruz kalıyor. Farklı altcoinlerin kendi sezonlarını farklı zamanlarda yaşaması olası. Ayrıca, bir altcoin sezonunun süresinin önemli ölçüde değişmesi mümkün. Bu da yatırımcının kâr elde etmek için mükemmel bir zamanlama yapmasını gerektiriyor. K33 analistleri, 2015’den bu yana piyasa değerine göre ilk 100’e giren 1.009 altcoin’e baktı. Bunların üçte ikisinden fazlasının şu anda aktif olmadığını tespit etti. Bu altcoinlerin yalnızca %9,11’i pozitif getiri sağladı. Ayrıca, yalnızca %1,5’i Bitcoin’in 50 kat getirisini geride bıraktı.

Bitcoin
2015’ten bu yana ilk 100 piyasa değeri sıralamasına giren 1.009 altcoinin performansı. Kaynak: K33 Research

Raporda, altcoin yatırımlarının 2015’ten bu yana yalnızca iki kez kârlı olduğu belirtildi. Ether ve XRP’nin üstün performansı nedeniyle altcoin stratejisinin önemli bir avantaj kazandığı 2017’de ve altcoin portföyünün DOGE ve SHIB hype’ı sırasında Bitcoin’in değerine kısa bir süre yaklaştığı 2021’de. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, özellikle, 2021’in ikinci yarısında Bitcoin Mart 2023’teki 60.000 dolar seviyesini geri kazanarak 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında, ETH hariç altcoinler nispeten sönük kazançlar elde etti.

Bitcoin’in hakimiyetinde olumlu kırılma

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesindeki bir kırılmanın yanı sıra, altcoin’lerdeki uzun vadeli trend dönüşlerini belirlemeye yardımcı olan bir başka güçlü gösterge de Bitcoin’in hakimiyet seviyelerindeki krikolardaki kırılmalardır. Önceki iki döngüdeki altcoin sezonları, BTC’nin hakimiyetinin `’ın altına düşmesiyle belirginleşti. Yükseliş trendinin tersine dönmesinin ardından, Bitcoin’in hakimiyetindeki dip nokta aynı zamanda altcoinlerin toplam piyasa kapitalizasyonundaki zirveye denk geldi.

Bitcoin
Bitcoin hariç kriptonun toplam piyasa değeri (üstte). BTC’nin kripto piyasası üzerindeki hakimiyeti (altta) / Kaynak: TradingView

BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusu sayesinde Bitcoin’in hakimiyeti 19 Haziran 2023’te P seviyesinin üzerine çıktı. Bu, önemli bir tarihi direnç noktasını işaret ettiği için daha fazla altcoin kaybına yol açtı. 2018-2020 yılları arasında devam eden bir önceki ayı piyasasının ikinci yarısında Bitcoin’in hakimiyeti p’in üzerine çıktı. Öte yandan, fiyatı 2018’in en düşük seviyesi olan yaklaşık 3.250 doların üzerinde tutulan Bitcoin’in performansı nispeten daha iyiydi. K33 Research ayrıca, bu dönemde altcoin performanslarının önemli ölçüde zayıfladığını gösteriyor. Ayrıca, sonlara doğru yeni dipler yaptığını ortaya koyuyor.

K33 Research analistleri raporda, altcoin portföylerinin Bitcoin’de ekstra kâr potansiyeli gösterdiğini söylüyor. Ancak bunun “piyasayı zamanlamayı veya altcoin kazananlarını seçmeyi” gerektirdiğini ekliyor. BTC’nin uzun vadede altcoinlerden daha iyi performans gösterdiği göz önüne alındığında, kripto yatırımcıları için etkili bir yatırım stratejisi Bitcoin’e dolar maliyet ortalaması (DCA) olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Yalnızca Bitcoin Al ya da Altcoin Al: Hangi Strateji Kazandırır?

Category:
News