Meclis Kripto Para Yasası Hazırlıyor! İçeriği Nasıl?

meclis-kripto-para-yasasi-hazirliyor!-icerigi-nasil?
Meclis Kripto Para Yasası Hazırlıyor! İçeriği Nasıl?

ABD Temsilciler Meclisi, kripto para birimlerinin etkili kullanımları ve ABD’deki düzenleyici netlik eksikliğinin ABD’de Blockchain endüstrisinin gelişimini nasıl engellediği ele aldı.  Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ve Tarım Komitesi, kripto mevzuatı üzerinde çalışmak üzere Mayıs ayında ortaklaşa bir araya geldi. Bu, ABD’nin internet altyapısı inovasyonunda lider konumunu yeniden tesis etmesi için önemli bir fırsatı temsil ediyor. İşte detaylar…

Kripto para birimleri için hangi yasalar kritik

Bildiğimiz şekliyle ‘internet’ esasen kamuya açık bir ağ üzerinde açık protokoller aracılığıyla birbirleriyle konuşan merkezi olmayan bir dizi bilgisayardır. Her bir protokolü çok paydaşlı bir yönetim organı oluşturmuştur. TCP/IP, DNS, HTTPS, vb. gibi bu protokoller, topluma fayda sağlayan ek yetenekler sağlamak için gelişmeye devam etmektedir. Başlangıçta, internet protokolleri birkaç kurumun bilgi paylaşmasını sağladı.

Bu 5 Altcoin İçin Meteorik Tahmin 6 Hafta İçinde...

Protokol yenilikleri, insanların kendi kendilerine yayın yapabilmelerini ve herkese güvenli bir şekilde mesaj gönderebilmelerini sağladı. Web2 protokol yenilikleri güvenli e-ticareti ve mobil uygulama bağlantısını mümkün kılarak interneti her yere taşıdı. Halka açık Blockchainlerine “web3” denmesinin nedeni, bir sonraki büyük protokol yeniliğini sunarak, merkezi aracılara bağımlı olmaksızın verilerinizi ve varlıklarınızı okuma, yazma VE bunlara sahip olma becerisi gibi benzeri görülmemiş bir kişisel kontrol sağlamasıdır. Bir kullanıcı hesabının yalnızca tek bir şirketin sunucularında bulunduğu Web2’nin aksine, web3’te tüm Blockchain ağı hesap sahipliğini kaydeder. Web3 kullanıcı hesapları, Blockchain’lerde var olan bir dizi hizmette kalıcıdır.

Bazı kritik terimler neler?

Halka açık Blockchainler, bağımsız bilgisayarlardan veya nodelardan oluşan bir ağ tarafından işletilir. Halka açık Blockchain nodeları, uygulamaların üzerine inşa edildiği platform olarak hareket ettiğinden, Web2 aracıları gibi reklam veya abonelik satarak operasyonları finanse edemezler. Bunun yerine, kullanıcılar nodeları su ve elektrik ücretleri gibi ücretler yoluyla doğrudan telafi etmelidir.

Uzman Altın Fiyatlarının Bu Seviyeleri Görmesi An Meselesi

Node ücretleri tipik olarak küçük ve sıktır, saniyede yüzlerce veya binlerce mesaj veya işlem işlenir. Mevcut finansal sistemi kullanarak bir kuruşun kesirlerini bu kadar hızlı, verimli ve küresel olarak göndermek mümkün değildir. Bu sorunu çözmek için halka açık Blockchain’ler, değeri doğrudan kullanıcılar ve operatörler arasında aktarmak için kripto bir varlık veya kripto para kullanır. Kripto para birimi, ağın üzerinde çalıştığı yakıt görevi görür. Örneğin, geçtiğimiz ay Hedera ağı 1,5 milyardan fazla işlem gerçekleştirdi. Her işlem, ağın yerel kripto para birimi olan ‘HBAR’ ile ödenen bir kuruşun onda birine (0,001 dolar) ve yüzde birine (0,0001 dolar) mal oluyor.

Kongre için öneriler neler?

Blockchain güvenilir ve zaman damgalı kayıtlar sağlama yeteneği, insanların verileri yeni ve güçlü yollarla depolamasına, izlemesine ve takip etmesine olanak tanır. Stanford ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde ortaklaşa kurulan Starling Lab, USC Shoah Vakfı’nın Holokost arşivini ve tanıklıklarını tahrif edilmekten korumak için kullanılan fotoğrafların ve diğer kanıtların gerçekliğini doğrulamak ve korumak için bir çerçeve oluşturdu. DOVU pazaryeri, çiftçilerin tarım tekniklerini değiştirerek ve ek ürünler ekerek ek gelir elde etmelerini sağlıyor. Çiftçilerin eylemleri karbon azaltıcı projeleri finanse etmek için karbon kredisi olarak tokenize ediliyor.

Bitcoin'in Her Adımını Bilen Analistin Son BTC Tahmini!

Bir ağ veya uygulama oluşturmak için para toplamak amacıyla kripto varlıkların satılması, kripto varlıkların ağ faaliyet maliyetlerini ödemek veya diğer mal veya hizmetlere erişim sağlamak için yakıt olarak kullanılmasından temelde farklıdır. Düzenlemeler, her birinin kendine özgü özelliklerini ele alacak şekilde uyarlanmalıdır. Kripto varlık düzenlemesinin tüketicileri koruması, inovasyonu mümkün kılması ve rekabeti teşvik etmesi gerektiği önermesi üzerine inşa edilen Kongre, kripto varlıkların kullanımını işlemin niteliğine göre düzenleyen faaliyet temelli bir çerçeve oluşturmak için mevzuat çıkarmalıdır:

  • İlk olarak, Kongre “Dijital Emtia” ve “Dijital Menkul Kıymet” arasındaki farkı ya da bir dijital varlığın ne zaman dijital varlık olmadığını açıkça tanımlamalı ve belirlemelidir.
  • İkinci olarak, Kongre CFTC’ye merkezi bir spot piyasanın işletilmesi gibi belirli Dijital Emtia faaliyetlerini düzenleme yetkisi vermelidir. Buradaki netlik tüketici güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır.
  • Aynı şekilde, tüm varlıklar menkul kıymet olmadığı gibi, tüm dijital varlıklar da menkul kıymet değildir. Mevcut menkul kıymetler yasasının tüm kripto para birimlerine uygulanması, halka açık blok zincirlerinin fiili kullanımını – yasaklamasa bile – ciddi ölçüde sınırlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Meclis Kripto Para Yasası Hazırlıyor! İçeriği Nasıl?

Category:
News