İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı İçin Bugün Toplanıyor

ingiltere-merkez-bankasi-faiz-karari-icin-bugun-toplaniyor
İngiltere Merkez Bankası, Faiz Kararı İçin Bugün Toplanıyor

İngiltere Merkez Bankası Bank of England, ECB ve FED’in ardından para politikasının yönünü belirlemek için bugün toplanıyor. Yatırımcılar BoE’nin faiz artışı yapacağı konusunda hemfikir olsa da artışın miktarı konusunda görüş ayrılıkları var. Piyasa uzmanlarının büyük kısmı İngiltere’de politika faizinin 25 bp artarak %4,75’e ulaşmasını bekliyor. Ancak belirli sebeplerden ötürü daha yüksek artış oranı bekleyenler de var.

İngiltere’de Enflasyon Düşmüyor!

Dünya’nın çoğu bölgesinde enflasyon rakamları aşağı hareket ederken İngiltere’den gelen son veri herkesi şaşırttı. Geçtiğimiz dönem açıklanan %8,7’lik TÜFE verisi Haziran ayı itibariyle değişim göstermedi. Piyasa katılımcıları manşet enflasyonun %8,4’e gerilemesini bekliyordu.

Bu nedenle ekonomistlerin bir kısmı BoE’nin önümüzdeki dönemde FED’i taklit etmeyeceği yorumunu yaptı. Federal Rezerv geçtiğimiz hafta faiz oranlarını değiştirmezken İngiltere’de fonlama oranı 25 yerine 50 baz puan artabilir.

Faizler Nereye Kadar Artacak?

ING’nin kıdemli ekonomistlerinden James Smith, BoE’nin nereye kadar gideceğine dair analizini paylaştı. Dünya’dan bağımsız olarak ülkede faizlerin artmaya devam edeceğini vurgulayan Smith, zirve rakam için ise %6’yı işaret etti. ING yetkilisi politika etkilerinin zaman alacağı konusunda yatırımcılara uyarı yaptı.

İngiltere’de faizler bugün yükseldiği takdirde üst üste 13. artış gerçekleşmiş olacak.

BoE’nin kararını Türkiye saatiyle 14.00’da açıklaması bekleniyor.

Yazının devamı için İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı İçin Bugün Toplanıyor

Category:
News