IMF, Kripto Para İçin Yeni Rapor Yayınladı!

imf,-kripto-para-icin-yeni-rapor-yayinladi!
IMF

Uluslararası Para Fonu IMF, blockchain ve kripto para sektörü büyümeye devam ederken yeni bir rapor paylaştı. Odağına Latin Amerika bölgesini alan uzmanlar, bağımsız kripto ile CBDC para birimlerini kıyasladı.

El Salvador’un Bitcoin’i kabul ederek adını tüm Dünya’ya duyurduğunu vurgulayan uzmanlar, sektörün bölgede daha hızlı büyüdüğünü belirtti. IMF’in raporunda bölge ülkelerinin dijital para birimi CBDC’lere odaklandığı yorumu da yer alıyor. CBDC üzerine çalışan merkez bankaları, ödeme maliyetlerini düşürerek kayıt dışı ekonominin önüne geçmek istiyor.

Bahamalar, 2020 yılında “Kum Doları” adlı para birimini dijitalleştirerek CBDC çalışması yapan ilk bölge olurken ardından Karayip ve Jamaika geldi. Brezilya ise gayrimenkul, emtia ve hisse senedi gibi ürünleri tokenleştirerek blokzincir teknolojisinden fayda sağladı.

IMF yetkilileri bölge ülkelerinden Arjantin, Kolombiya, Brezilya ve Ekvador’un Dünya sıralamasında ilk 20’de yer almasına atıfta bulundu. Latin Amerika halkı kripto paralara ek gelir ve sermaye kontrollerini geçmek için büyük ilgi gösteriyor.

Kripto Paralar Ne Risk Getiriyor?

Uluslararası Para Fonu, Latin Amerika raporunda kripto varlıkların benimsenmesinin getirdiği risklere de parmak bastı. Merkeziyetsiz para birimleri ülkelerdeki kurumsal güveni önemli ölçüde zedeliyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen hükümetler ise düzenleme yoluna gidiyor. IMF, paylaştığı bir görselde kıtadaki 19 ülkenin 12’sinin regülasyon çalışması yaptığını ortaya çıkardı.

Latin Amerika ülkelerinin büyük kısmı kripto yasaları çıkarsa da farklı bakış açılarına sahip. El Salvador Bitcoin’i yasal para ilan ederken Arjantin ise kripto paraları yasakladı.

Uzun Vadede Kripto Yasakları…

Raporun devamında CBDC’nin genel amaçlarını sıralayan IMF yetkilileri yasaklar hakkında yorum yaptı. Uzmanlar, kripto para yasaklarının uzun vadede etkili olmayacağını düşünüyor. Ancak hükümetler dijtal talebi kendileri karşılar ise talep azalabilir.

Uluslararası Para Fonu uzmanlarının yasaklar konusunda yaptığı yorum sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Yazının devamı için IMF, Kripto Para İçin Yeni Rapor Yayınladı!

Category:
News