‘Derin Satış Riski’ 3 Kritik Altın Fiyatı Tahmini Yapıldı!

‘derin-satis-riski’-3-kritik-altin-fiyati-tahmini-yapildi!
'Derin Satış Riski' 3 Kritik Altın Fiyatı Tahmini Yapıldı!

Altın fiyatı tahminleri gelmeye devam ediyor. Son tahminler ANZ Bank ekonomistleri ile Credit Suisse ekonomistlerinden geldi. Haberin ayrıntılarına bakalım.

Altın fiyatı için yatırımcı davranışları ve ekonomik riskler

Haziran ayı boyunca yatırımcılar altın ETF varlıklarını elden çıkarırken, taktiksel long pozisyonlar da azaldı. Bununla birlikte, getiri eğrisi son yılların en düşük seviyesine geriledi. Bu bağlamda, ABD’de resesyon riski artmış durumda. Bu tür riskler genellikle fonların tekrar altına yönelmesine neden oluyor. Buna göre bu durum fiyatın dengelenmesine yardımcı olabilir.

Altın Fiyatı İçin Son Tahminler: Yeni Döngü Zirveleri Olabilir!

Altının fiziki primi talebin durgun olduğuna işaret ediyor. Hindistan ve Çin’de ithalat güçlü seyretmeye devam ediyor. Çin’in mücevher satışları yavaşlasa da büyümeye devam ederek genel altın talebine katkıda bulunuyor.

Sarı metal için teknik görünüm

Credit Suisse analistlerine göre, altın fiyatının 200 günlük hareketli ortalama (DMA) olan 1.850 dolar seviyesinde önemli bir destek seviyesi bulması bekleniyor. Şu anda altın, 100-DMA desteğinin altında işlem görüyor. Bu durum daha fazla zayıflık ve 1.900/1.890 dolarda geri çekilme desteği potansiyeline işaret ediyor. Muhtemelen 1.850’daki 200-DMA’ya kadar uzanıyor.

Seçim Sonrası Altın Fiyatları Ne Olur? Çok Konuşulacak Tahminler!

Diğer taraftan bu seviyede, başlangıçta 1.985 dolara doğru bir toparlanmayı tetikleyebilecek ve ardından 2.063/2.075 dolarlık rekor seviyelerdeki ana direncin yeniden test edilmesini sağlayacak büyük bir taban bekleniyor. Genel eğilim, yılın ilerleyen dönemlerinde yeni rekor seviyelere doğru nihai bir atılıma meyilli olmaya devam ediyor.

Altın fiyatı hareketliliği

Altın piyasası, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın şahin ifadeleri karşısında istikrarını korudu. Ancak MKS PAMP isimli şirkete göre, yeni katalizörler olmadan altın daha derin bir satış riskiyle karşı karşıya. Altın bu hafta 1.940 dolardan destek bulmadan önce ons başına 1.950 doların altına düştü. Şu anda, Ağustos vadeli Comex altın kontratları ons başına 1.946,20 dolardan yatay işlem görüyor. Seans, Ağustos vadeli altın kontratları için 1.929,30 dolar ile günün en düşük seviyesini gördü.

Credit Suisse, Altın İçin Bu Seviyelere Düzeltme Bekliyor!

MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, altın olumlu bir katalizör için bekliyor gibi görünse de, bu tür itici güçlerin uzun süre yokluğunun daha fazla geri çekilme riskini artırdığını öne sürüyor. Shiels, uzun vadeli talep faktörlerinin varlığını kabul ediyor. Ancak, altının uzun süreli durgunluğunun ve yavaş haber döngüsünün tipik olarak yakın vadede aşağı yönlü bir harekete yol açtığını vurguluyor.

Ayı tuzağı ve Altın fiyat aralığı

Ons başına 1.940-1.950 dolar aralığı 100 günlük hareketli ortalama ile aynı hizada. Bu durum ayı tuzağı olarak kabul ediliyor. Shiels, spot altının geçmişte bu eşiğin altına sürdürülebilir bir şekilde yaklaşmayı başaramadığını vurguluyor. Bununla birlikte, güçlü konut verileri ilginç b.r görüntü ortaya koyuyor. Bu durum altın fiyatlarında 30 dolarlık önemli bir düşüşe neden oldu.

Türkiye Neden Nisan ve Mart'ta 100 Tona Yakın Altın Sattı

Powell’ın şahin duruşu ve bu yıl iki faiz artışı daha öngörmesi gerçeği var. Buna göre Shiels, 2023 için tüm faiz indirimi bahislerinin artık geçerli olmadığı inancında. Sonuç olarak, altındaki primin çözülmesi gerektiğini söylüyor.

Altın rallisi için destekleyici faktörler

Üç önemli faktör altının yükselme olasılığını desteklemeye devam ediyor. Agresif merkez bankası altın alımları, güçlü fiziki talep ve perakende altın ve külçe alımları. Shiels, bazı zayıflık göstergelerinin satışlara yol açabileceği konusunda uyarıyor. Bunlar arasında sürekli ETF çıkışları, isteğe bağlı hesaplardan ilgi eksikliği ve Çin’deki yumuşak fiziksel talep yer alıyor.

altın fiyatı

Şanghay Altın Borsası (SGE) önceki primlerin ardından şu anda iskontolu durumda. Buan göre Çin’in altın ithalatı bir önceki aya göre  azaldı. Perakende altın ve gümüş takı satışları, bastırılmış talebin azalması ve zayıf yuanın etkisiyle inişe geçti.

Yaklaşan etkinlikler

Bu haftaya Powell’ın ifadesi ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı damgasını vuracak. Ayrıca, altının ikinci çeyreği kapatırken göstereceği performans önemli. Buna göre yaz ayları için fiyat yönü hakkında daha fazla rehberlik sağlayacaktır. Şahin söylemlere, güçlü ABD dolarına, yüksek ABD reel faizlerine ve finansal istikrarsızlık ve jeopolitik konulara ilişkin olumsuz haberlerin eksikliğine rağmen altın fiyatları son üç çeyrekte sürekli olarak daha yüksek dip ve daha yüksek tepe noktalarına ulaşmış durumda.

altın fiyatı

Sonuçta kriptokoin.com olarak baktığımızda altın piyasası şahin bir ortamda istikrarını koruyor. Ufukta daha derin bir satış riski beliriyor. Traderlar ve yatırımcılar piyasada etkin bir şekilde yollarına devam etmek için ele alınan temel etkenleri ve zayıflıkları dikkatle izlemeli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ‘Derin Satış Riski’ 3 Kritik Altın Fiyatı Tahmini Yapıldı!

Category:
News