Türkiye Kripto Piyasasında Ne Konumda? Dünya Sıralaması Ne?

turkiye-kripto-piyasasinda-ne-konumda?-dunya-siralamasi-ne?
Türkiye Kripto Piyasasında Ne Konumda Dünya Sıralaması Ne

Kripto para dünyasında Türkiye’nin sıralamasının ne kadar önlerde olduğu hepimizin malumu. Aslında bu durum dijital paraları da sevdiğimizin bir nişanesi. Peki son dönemde yapılmış bir araştırma var mı? Bize bu noktada neler söyleyecek. Ayrıntılara bir bakalım.

Türkiye kripto para piyasasında nerede?

TripleA tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırma raporu var. Buna göre Türkiye, dünya çapında kripto para yatırımcılarına ev sahipliği yapma açısından en önde gelen 15. ülke olarak ortaya çıktı. Mayıs 2023’te yayınlanan rapor, dijital para piyasasında aktif olarak yer alan 4,6 milyondan fazla kişiyle Türkiye’nin büyüyen kripto kullanıcı tabanını vurguluyor. Bu rakam, ülkenin toplam nüfusunun yüzde 5,5’ini temsil ediyor.

Aptos ve Bu 8 Altcoin İçin Son Dakika: Dev Haberler Var!

TripleA’nın kapsamlı araştırması, dünya genelinde 420 milyon kullanıcıya ulaşan kripto para birimlerinin yaygın bir şekilde benimsendiğini ortaya koyuyor. Veriler, Türkiye’nin küresel kripto topluluğunun yüzde 1,11’ini oluşturduğunu gösteriyor.

Ülkeler arasında kripto para trendleri

En fazla kripto para kullanıcısına sahip ülkeler arasında Hindistan, Çin ve ABD başı çekiyor. Hindistan 103 milyonluk önemli bir kripto nüfusuna sahip. Diğer taraftan onu 58 milyonla Çin ve 45 milyon kripto meraklısıyla ABD izliyor.

Koşup Bu Altcoin Projesinden Alıcam

Rapor, Türkiye’nin dijital paralara artan ilgisinin ardındaki nedenleri inceliyor. ABD Doları (USD), altın ve diğer geleneksel yatırım araçlarına uzun süredir güvenen Türk vatandaşlarının artık dijital paraları varlıkları için güvenli bir liman olarak algıladığına dikkat çekiliyor. Türkiye’de son dönemde yüzde 83 gibi endişe verici bir orana ulaşan enflasyon artışı önemli bir sorun. Halkın Türk Lirası’nın değer kaybına karşı korunma arayışına girmesine yol açtı bu durum. Bu bağlamda gelişmeler dijital para birimlerine yapılan yatırımların artmasına neden oldu.

Hükümet girişimleri ve düzenlemeleri

Rapor hükümetin kripto para birimleri konusundaki tutumuna da yer veriyor. Buna göre rapor, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dijital lira için başarılı bir pilot test gerçekleştirdiğini belirtiyor. TCMB yakın gelecekte test aşamasına devam etmeyi planlıyor. Ayrıca hükümet, dijital para piyasası üzerinde daha iyi kontrol sağlamayı hedefliyor. Ayrıca uygun vergilendirme önlemlerini uygulamayı amaçlayan mevzuat üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Finans Şirketi: Bankacılık Krizi Bu Kripto Parayı Uçurabilir!

Ekonomik zorlukların ortasında Türkiye’nin dijital paralara olan ilgisi artmaya devam ediyor. Ülke küresel kripto dünyasında kayda değer bir oyuncu olmaya hazırlanıyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda genişleyen kullanıcı tabanı ve düzenleyici çerçeveyi şekillendiren hükümet girişimleriyle Türkiye’nin dijital para piyasası, hem yatırımcılar hem de meraklılar için önemli bir potansiyel barındırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Türkiye Kripto Piyasasında Ne Konumda? Dünya Sıralaması Ne?

Category:
News