Şişecam’dan Gürcistan’da Dev Yatırım

sisecam’dan-gurcistan’da-dev-yatirim

Türk cam üreticisi Şişecam, küresel üretim ağını güçlendirmek için yatırımlarını sürdürüyor. Şişecam, 1997 yılında Gürcistan’a gerçekleştirdiği ilk yatırımın ardından yaklaşık 20 milyon Euro değerindeki ikinci yatırımını da cam ambalaj fırınına yaparak ülkedeki varlığını genişletti. Bu yeni yatırımla Şişecam Gürcistan’daki cam üretim kapasitesini yüzde 25 oranında artırmayı hedefliyor

Yenilenen fırın, en son teknolojilerle donatılmış ve Şişecam’ın Gürcistan’daki tek cam üreticisi unvanını korumasına yardımcı olacak. Yapılan törende Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici ve üst düzey yöneticiler ev sahipliği yaparken, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitashvili, Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, Mtskheta-Mtianeti Bölge Valisi Davit Nozadze ve Mtskheta Belediye Başkanı Dimitri Zurabishvili gibi önemli isimler de törende hazır bulundu.

Törende konuşan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici şunları söyledi:

“100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin 88 yılına eşlik eden köklü bir Cumhuriyet şirketi olarak Türkiye’nin üretim gücünü 4 kıtada, 14 ülkede gururla temsil ediyoruz. Gürcistan ise Şişecam için bu gücün global temsilinin ilk adımı olması açısından özel bir ülke. 1997 yılında bir özelleştirme adımıyla Türkiye dışındaki ilk yatırımımızı yaptığımız Gürcistan’da bugün 2 fırın ile yıllık 75 Bin ton cam ambalaj üretim kapasitesine sahibiz. Tek cam üreticisi olduğumuz ülkede su, maden suyu alkollü ve alkolsüz içecekler ile gıda sektörü için çeşitli hacim ve 3 renkte cam ambalaj üretiyoruz. Tarih ve kültür bağlarıyla sıkı sıkıya bağlı olduğumuz Gürcistan’ın en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alıyor, ülkede 250 kişiye istihdam sağlıyoruz”

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici


Şişecam’da Üretim: Küresel Bir Dev

Şişecam dünyadaki en büyük cam sektörü oyuncularından biri. Öyle ki şirket hem üretim kapasitesiyle, hem de son dönemlerde gerçekleştirdiği yatırımlarla burada güçlü görünümünü korumayı sürdürüyor. Cam üretiminde ana girdilerden birisi olan “Soda Külü” üretiminde son gerçekleştirdiği atlımlarla dünyanın 2. büyük soda külü üreticisi konumuna gelen Şişecam, bazik krom sülfat üretiminde birinci sırada yer alırken, düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj gibi ürünlerin üretiminde de dünyada ilk 5 içerisinde yer alıyor.

Bununla birlikte, cam üretimini konusunda hacim olarak dünyada ilk sıralarda bulunan Şişecam’ın yaptığı üretim ise, hem yurtiçi hem de yurtdışı fabrikalarıyla artmaya devam ediyor.

Şişecam, çeyreklik cam üretimi

Yazının devamı için Şişecam’dan Gürcistan’da Dev Yatırım

Category:
News