Kripto Milyarderi, Bu Altcoin’e Yatırım Yaptığını Açıkladı!

kripto-milyarderi,-bu-altcoin’e-yatirim-yaptigini-acikladi!
Kripto Milyarderi, Bu Altcoin'e Yatırım Yaptığını Açıkladı!

Kripto milyarderi Mike Novogratz, Ripple Labs ile olan ilişkisine dair beklenmedik bir şey açıkladı. Bu arada, IMF küresel bir CBDC platformu üzerinde çalışırken, kurum Ripple ve XRP’nin sınır ötesi ödemelerdeki potansiyelini fark etti.

Mike Novogratz bu kripto para ile ilişkisini doğruladı!

Vokal bir XRP topluluğu üyesi olan “Bay Huber” tarafından Hinman e-postalarına ilişkin spekülasyonlara yanıt veren Novogratz, Ripple ile olan ilişkisinden bahsetti. Bu bağlamda Novogratz, Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:

SEC meseleleri hakkında konuştuğumu hatırladığım tek kişi, onları oldukça düzenli olarak ziyaret eden Brad Garlinghouse‘du. Ripple Labs’a ilk günden beri yatırım yapıyorum ve son on yılda hisselerimden hiçbirini satmadım.

Kripto

Galaxy Digital CEO’su, Ripple Labs’de ilk günden beri yatırımcı olduğunu açıkladı. Ayrıca, son 10 yılda hiçbir hissesini satmadığını belirtti. Açıklamayı neyin tetiklediğine geri dönersek, XRP topluluğu üyesi Bay Huber, Novogratz’ın eski SEC yetkilisi William “Bill” Hinman’ın tartışmalı konuşması hakkında içeriden bilgi almış olabileceğini tahmin etti. Bu arada, Novogratz daha sonra ilgili tweet’ini sildi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, merakla beklenen Hinman belgeleri 13 Haziran’da kamuoyuna açıklandı. Bundan önce Novogratz bir Bloomberg röportajında bu belgeleri tartıştı. Ayrıca, SEC’in kripto para birimlerini düzenleme yetkisine sahip olup olmadığını göstereceklerini iddia etti. Belgeler açıklandığına göre, perde arkasında neler yaşandığına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Novogratz Bill Hinman ile hiç tanışmadığını söylüyor

Mike Novogratz yanıt olarak William Hinman ile hiç konuşmadığını söyledi. Ayrıca, onunla yazışmadığını da kesin bir dille ifade etti. Novogratz, “Açık olmak gerekirse, Bill Hinman ile hiç irtibata geçmedim. Onunla hiç konuşmadım ya da yazışmadım,” diye cevap verdi. Galaxy Digital CEO’su, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile yalnızca SEC meseleleri hakkında konuştuğunu da sözlerine ekledi.

Kripto

Novogratz geçmişte XRP’yi eleştirdiği için bu açıklama şaşırtıcı olmaya devam ediyor. Bir noktada XRP’yi hiç sevmediğini ve “bir grubun çok fazla sahibi olduğunu” söyledi. Novogratz bir keresinde XRP fiyat rallisini eleştirdi. Çünkü ona göre bu ralli pek mantıklı değildi. Bu noktada, sıklıkla karıştırılsa da XRP ve Ripple’ın farklı varlıklar olduğunu belirtmek önemli. XRP, XRP Ledger’ın yerel varlığı. Ripple ise küresel ödeme ürünleri inşa eden bir fintech şirketi.

IMF, bu kripto parayı sessizce tanıdı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) temkinli ve kuşkucu kripto duruşuyla ses getiriyordu. Ancak, beş yıl öncesine ait bir belge kurumun Ripple Labs ve XRP’yi nasıl olumlu bir ışık altında tanıdığını ortaya koyuyor. IMF’nin tanması, 2018 Eylül ayında “Sanal Para Birimlerinin Düzenlenmesi” konulu bir sunum sırasında gerçekleşti. Burada XRP’yi Ripple’ın dijital ödemeler için kullandığı bir kripto para olarak sınıflandırdı. IMF ayrıca, XRP’nin sınır ötesi işlemleri kolaylaştırma konusundaki yeteneklerini de vurguladı. Çünkü bu, IMF’nin dünya çapındaki merkez bankaları için ele almaya çalıştığı bir zorluk.

Benzer şekilde, Kasım 2018’de yapılan bir sunumda, Ripple’ın Fintech konusunda saygın bir Üst Düzey Danışma Grubu’nun parçası olarak seçildiği ve Ripple’ın İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen’in grubun seçkin bir üyesi olarak görev yaptığı gösterildi. IMF, kara para aklama ve yasadışı faaliyetler de dahil olmak üzere dijital varlıklarla ilgili riskler konusundaki endişelerini sık sık dile getirdi. Bununla birlikte, daha yakın tarihli bir raporda IMF, XRP gibi kriptoların havale ve sınır ötesi ödemelerdeki meşru uygulamalarını da kabul etti. Ancak, uygun düzenleyici çerçeveler geliştirirken kripto varlıkların potansiyel faydalarını ve risklerini dengelemeyi vurguladı.

IMF’nin CBDC ile son hamlesi

Kısa bir süre önce IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, IMF’nin küresel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) platformu üzerinde aktif olarak çalıştığını duyurdu. Georgieva, CBDC’lerin ülkeler arasında birlikte çalışabilirliği teşvik ederek verimli ve adil sınır ötesi işlemleri desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Kripto

Bu arada, Ripple temsilcileri, geçen ay IMF ile birlikte CBDC ile sınır ötesi için sonraki adımlar hakkında bir sempozyuma katıldı. IMF, dijital para birimleri için ortak bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya çalışıyor. Böylece, kriptonun potansiyel olarak dolduracağı parçalı bir manzarayı önlemeyi amaçlıyor. Georgieva, birleşik bir yaklaşım olmadan, bir boşluk oluşabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca, kriptonun liderliği ele geçirmesi için yer bırakacağını ileri sürüyor.

Ripple’ın sınır ötesi ödemelerdeki uzmanlığı dikkate değer. Bunu göz önüne aldığımızda, IMF’nin 2018’de XRP’yi tanımasının önemi daha da belirgin hale geliyor. Çünkü, Ripple’ın çözümü şu anda beş ülkedeki CBDC pilotlarının temelini oluşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Kripto Milyarderi, Bu Altcoin’e Yatırım Yaptığını Açıkladı!

Category:
News