Bu Kripto Platformu Hacklendi! Milyon Dolarlar Çalındı!

bu-kripto-platformu-hacklendi!-milyon-dolarlar-calindi!
Bu Kripto Platformu Hacklendi! Milyon Dolarlar Çalındı!

Kripto yatırımcıları giderek daha fazla kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı oluyor. Şimdi de Pink Drainer hacker grubu, merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Slingshot kullanıcılarını istismar etti.

Slingshot kullanıcıları Pink Drainer Hacker Grubuna fonlarını kaptırdı

Yatırımcılar, hızlı getiri elde etmek için çeşitli kripto meme coin lansmanlarına ve airdroplara ilgi duyuyor. Ancak çoğu zaman kötü niyetli aktörler, yatırımcıların fonlarını çalmak için açgözlülüğü kullanır. Weixin’e göre, DeFi platformu Slingshot’ın 216’dan fazla kullanıcısı Salı günü bir kimlik avı dolandırıcılığı nedeniyle paralarını kaybetti. Pink Drainer, Slingshot’ın Twitter hesabını hackledi. Böylece, bir kimlik avı dolandırıcılığı gerçekleştirdi. Airdrop talep etmek için sahte bir bağlantı görüntüledi ve bağlı cüzdanlardan fonları boşalttı.

Kripto
Kaynak: Weixin

Son olarak, Slingshot Twitter hesabını geri aldı. Daha sonra mağdurlardan yardım merkezi aracılığıyla bilet göndermelerini istedi.

Hacker’lar kripto para platformunu nasıl soydu!

Şüphelenmeyen kullanıcılar kimlik avı web sitesine girip cüzdanlarını bağladıktan sonra, bilgisayar korsanlarının adresine token işlem izni veren işlemleri yetkilendirmeleri istendi. Bu yetkilendirme talebi süresiz olarak tekrarlanarak kullanıcıları bir döngüye hapsediyordu. Sonuç olarak, birçok kullanıcı yanlışlıkla tokenlarının kontrolünü Pink Drainer hackerlarına verdi. Onlar da çalınan varlıkları derhal kendi adreslerine aktardı.

Çalınan tokenları elde ettikten sonra, bilgisayar korsanları bunları BNB, ARB ve OP gibi ana akım kripto para birimlerine dönüştürdü. Sonunda, cross-chain işlemler için Celer Network’u kullandılar. Böylece, bu tokenleri ETH ile değiştirdiler. Bu yöntemi kullanarak, bilgisayar korsanları çalınan varlıkları ana ağdaki birden fazla adreste istifleyerek soygunu tamamladılar.

Saldırganların sicili hırsızlıklarla dolu

Pink Drainer hacker grubu daha önce de diğer tanınmış protokolleri hedef aldı. Kullanıcıların şifrelenmiş varlıklarını çalmak için benzer taktikler kullandı. Hedeflenen hesaplarda çok sayıda takipçiye sahip olan bilgisayar korsanları, hesap izinlerinden yararlanarak kripto para dolandırıcılığı, sahte eşantiyonlar, sahte basımlar ve kimlik avı sayfaları gerçekleştirebiliyor. Kripto analiz platformu Bitrace’e göre, Pink-Drainer.eth adresi tek başına 4.486’dan fazla Transfer From işlemi gerçekleştirdi. Bu sayede çeşitli varlık türlerinin çalması başardı.

Kripto
Kaynak: Dune

Slingshot, Pink Drainer hacker’ının tek kurbanı değil. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere 2 Haziran’da, hacker grubu, OpenAI CTO’sunun Twitter hesabının kontrolünü ele geçirdi. Bu sayede, dolandırıcılık tokenlerini tanıttı. Daha önce Orbiter Finance, Evomos ve Pika Protocol kullanıcılarını da istismar ettiler. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, 2.895.390 dolarlık Ethereum ve 380.614 dolarlık Arbitrum olmak üzere toplamda yaklaşık 3.548.566 dolar değerinde dijital varlık kaybeden yaklaşık 2.848 mağdur var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Kripto Platformu Hacklendi! Milyon Dolarlar Çalındı!

Category:
News