Bloomberg Analisti: Altın Bu Seviyelere Zemin Hazırlıyor!

bloomberg-analisti:-altin-bu-seviyelere-zemin-hazirliyor!
Bloomberg Analisti Altın Bu Seviyelere Zemin Hazırlıyor!

Altın için bu hafta nötr bir görünüm hakim. Ancak piyasalar sarı metalin yeni bir seviye için zemin hazırlığı yaptığı görüşünde. Peki ilerleyen haftalarda bizi neler bekliyor? Ayrıntılar yazımızda.

Altın piyasasında fırsatı kaçırma korkusu

Yılın ikinci yarısında ekonomik yavaşlamanın baş göstermesi gerçeği var. Bununla birlikte altın piyasasında fırsatı kaçırma korkusunun (FOMO) hakim olması bekleniyor. Bloomberg Intelligence, borsadaki düşüşün ve altının onsunun 3.000 dolara doğru kaymasının ufukta göründüğünü öne sürüyor.

Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone yakın tarihli bir raporunda ilginç görüşler ortaya koydu. Altının onsunun 3.000 dolara doğru yükselişinde katalizör olarak merkez bankası birikiminin rolünü ve küresel ekonomik yavaşlama olasılığını vurguladı. Şimdiye kadarki en agresif faiz artırımı döneminin ve Federal Rezerv’in güçlü bir hisse senedi piyasasını sürdürme eğiliminin altının rallisini sınırladığını vurguladı.

Eğilim devam eder mi?

Ancak McGlone’a göre bu eğilimin sürmesi pek olası değil. Bloomberg Economics yılın ikinci yarısının zorlu geçeceğini vurguluyor. Ayrıca bunun da hisse senedi ayı piyasasının tetikleyeceği bir altın boğa piyasası lehine dönebileceğini öngörüyor. McGlone, 1929-1930 yıllarındaki olaylarla paralellik kurarak, borsada önemli bir düşüşün ardından Büyük Buhran’ı andıran bir sıçrama potansiyelinden bahsediyor.

Altın fiyatlarını destekleyen önemli bir faktör, altın ETF çıkışlarını dengeleyen merkez bankası altın alımlarıdır. McGlone, borsada önemli kayıplar yaşandığında altının yükselişinin önünde hiçbir engel kalmayacağını öngörüyor. Buna göre altın ETF varlıkları 16 Haziran itibariyle yıldan yıla yaklaşık ’luk bir düşüş yaşadı. Diğer taraftan fiyatın da benzer bir oranda yükselmiş olması potansiyel bir güç farklılaşmasına işaret ediyor.

Hisse senedi piyasalarındaki kazançlar

McGlone ayrıca hisse senedi piyasasındaki kazançların kısa ömürlü olacağını belirtiyor. Ayrıca bunun yerini deflasyonist bir durgunluğun alacağını öne sürdü. Bu durum, değerli metalin ons başına 2.000 doların üzerinde sürdürülebilir bir şekilde işlem görmesini arzulayan altın boğaları için iyiye işaret. İkinci çeyrekte S&P 500‘ün yaklaşık yarısı seviyesinde fiyatlandı altın. Özellikle ABD ekonomisinin daralması durumunda önemli bir avantaj sağlayabilir. Aşırı likidite çekildiğinde patlamaların iflasa dönüştüğü tarihsel model, altının 2.000 dolarlık direnç seviyesinin üzerinde tutulması fikrini destekliyor.

Bu 8 Altın Fiyatları Tahminine Dikkat: İşte Beklentiler!

Yazının yazıldığı saat itibariyle Ağustos vadeli Comex altın kontratları 1.946,10 dolardan işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda bu rakam gün içinde %1,27’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bloomberg Analisti: Altın Bu Seviyelere Zemin Hazırlıyor!

Category:
News