Türkiye’nin Satınalma Gücü Paritesi’ne Göre Kişi Başına GSYH, AB Ortalamasının Yüzde 31 Altında Kalıyor!

turkiye’nin-satinalma-gucu-paritesi’ne-gore-kisi-basina-gsyh,-ab-ortalamasinin-yuzde-31-altinda-kaliyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı “Satınalma Gücü Paritesi (Geçici Sonuçlar)” başlıklı haber bültenini yayınladı. Bülten, satınalma gücü paritesinin (SGP) ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını gidererek gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmalarının yapılabilmesini sağladığını belirtti.

2022 yılı geçici sonuçlarına göre, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP’ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi Türkiye için 69 olarak hesaplandı. Bu değer, 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalamasının yüzde 31 altında kaldı. Karşılaştırmada yer alan 36 ülke arasında en yüksek kişi başına GSYH endeksi 261 ile Lüksemburg’a, en düşük ise 34 ile Arnavutluk’a ait oldu. Lüksemburg, AB ortalamasının yüzde 161 üzerinde yer alırken, Arnavutluk ise yüzde 66 altında bir değere sahip oldu.

TÜİK’in aynı bülteninde, kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi de paylaşıldı. Kişi başına fiili bireysel tüketim endeksine göre Türkiye’nin değeri 80 olarak hesaplandı ve 27 AB ülkesi ortalamasının yüzde 20 altında kaldı. Karşılaştırmada yer alan 36 ülke arasında en yüksek değer 138 ile Lüksemburg’a, en düşük ise 40 ile Arnavutluk’a ait oldu.

Ayrıca, fiyat düzeyi endeksi de belirtilen bültenin bir parçasıydı. Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi 2022 yılı geçici sonuçlarına göre 36 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 36 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Yazının devamı için Türkiye’nin Satınalma Gücü Paritesi’ne Göre Kişi Başına GSYH, AB Ortalamasının Yüzde 31 Altında Kalıyor!

Category:
News