Türkiye’de 37 İlde Kripto Para Operasyonu: 120 Gözaltı!

turkiye’de-37-ilde-kripto-para-operasyonu:-120-gozalti!
Türkiye'de 37 İlde Kripto Para Operasyonu: 120 Gözaltı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Twitter hesabından paylaştığı bir kripto para operasyonuna göre, sosyal medyada baş gösteren bir suç ağından 120 şüpheli şahıs yakalandı…

Sosyal medyada kripto para ticaretiyle haksız kazançlar tespit edildi

3 Haziran 2023’te İçişleri Bakanlığı görevine atanan Ali Yerlikaya, 37 ilde eş zamanlı düzenlenen bir kripto para operasyonun ayrıntılarını paylaştı. Türkiye’deki kripto para suçları, son zamanlarda artış gösteren bir sorun olmuştur. Bu nedenle, kripto para tuzaklarından uzak kalmak için özellikle sosyal medya platformlarına dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada, İçişleri Bakanı Yerlikaya, 37 ilde eş zamanlı düzenlenen ve 1,2 Milyar TL para akışı olduğu tespit edilen bir sosyal medya suç ağının ayrıntılarını paylaştı. Buna göre, 4 binden fazla banka hesabı hareketi incelendi. Ayrıca büyük bir sosyal medya suç örgütü tespit edildi…

Yerlikaya, Türk Polis Teşkilatı koordinesinde düzenlenen operasyonun ayrıntılarını aktarıyor:

Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzün titiz çalışmaları sonrasında, bir sosyal medya platformunda sanal para ticaretiyle haksız kazanç sağlandığı değerlendirildi. 4 binden fazla banka hesap hareketi incelendi ve bu hesaplar arasında 1,2 Milyar TL para akışı olduğu tespit edildi. İstanbul merkezli 37 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 120 şüpheli şahıs yakalandı.

1700 banka ve kripto kripto hesapları

İçişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, örgütün TikTok üzerinde ödeme birimi olan Jeton ile ‘haksız kazanç sağlandığı’ bilgisi yer aldı:

…’kredi kart bilgilerinin müştekinin bilgisi ve rızası dışında bazı şahıslarca ele geçirildiği, bu kartlar ile TikTok isimli sosyal medya platformunda Jeton (Platformda kullanılan sanal para) satın alındığı ve aynı platformda yayın yapan yayıncılara gönderilerek haksız kazanç sağlandığı’ bilgisi elde edilmiş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 07.03.2022 tarih ve 2022/44453 sayılı soruşturma izniyle çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalarda; Türk Ceza Kanunu’nun 282’nci maddesinde yer alan Suçtan Elde Edilen Mal Varlığı Değerlerinin Aklanması suçu ile 6415 sayılı Kanun’da yer alan Terörizmin Finansmanı suçunun işlenmesini kolaylaştırıcı ve gizleyici bir süreç yürütüldüğü değerlendirilmiştir.

Bu 11 Gelişmeye Dikkat: Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek!

Raporun devamında, operasyon kapsamlıdan 1700 banka hesabı ve kripto varlık hesaplarına el konulduğu yer alıyor.

TikTok kullanıcıları dikkat

TikTok, popüler bir sosyal medya platformu olup, genellikle kısa video içeriklerinin paylaşıldığı bir ortamdır. Ancak, herhangi bir sosyal medya platformunda olduğu gibi, TikTok’ta da dolandırıcılık girişimleriyle karşılaşma riski bulunmaktadır. İşte TikTok’ta yaygın olan bazı dolandırıcılık türleri:

  • Sahte tatırım ve kripto para dolandırıcılığı. TikTok’ta, sahte yatırım fırsatları ve hızlı zenginlik vaatleriyle dolandırıcılık yapan hesaplar bulanabilmektedir. Bu hesaplar, kripto paralar, hisse senetleri veya diğer yatırım araçları hakkında yanıltıcı bilgiler paylaşır.
  • Ürün dolandırıcılığı: TikTok’ta, bazı hesaplar sahte veya düşük kaliteli ürünlerin tanıtımını yaparak insanları aldatmaya çalışır.
  • Kişisel bilgi ve kimlik hırsızlığı. TikTok’ta, sahte hesaplar veya dolandırıcılar, kullanıcılarla kimlik hırsızlığı yapmak amacıyla iletişime geçebilirler. Örneğin, sahte bir kampanya veya çekilişle kullanıcılardan kişisel bilgilerini veya banka kartı bilgilerini isteyebilirler.
  • Abonelik veya ödeme dolandırıcılığı: TikTok’ta, bazı hesaplar, ücretli abonelikler veya ödeme talepleriyle dolandırıcılık yapabilirler.
  • Kriptokoin.com olarak aktardığımız kripto para odaklı diğer operasyonlara bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Türkiye’de 37 İlde Kripto Para Operasyonu: 120 Gözaltı!

Category:
News