Sıradaki Bitcoin Boğa Döngüsünü Başlatacak 4 Şey!

siradaki-bitcoin-boga-dongusunu-baslatacak-4-sey!
Sıradaki Bitcoin Boğa Döngüsünü Başlatacak 4 Şey!

Bitcoin için boğa dönemini herkes bekliyor. Bu nedenle yaşadığımız anı boğa dönemine hazırlık olarak geçirenler var. Peki boğa döngüsünü başlatacak etkenler neler? Bakalım yazımıza.

Bitcoin boğa döngüsü

Bitcoin 2023’teki en yüksek seviyesinden yüzde 15 düştü. Ancak 40.000 dolar seviyesi birkaç önemli faktör nedeniyle düşündüğünüzden daha yakın olabilir. Bitcoin, Coinbase ve Binance gibi kripto para borsalarına yönelik son düzenleyici baskılar söz konusu. Ayrıca Federal Rezerv’in şahince kararlarıyla Bitcoin satışla karşılaştı. 31.000 dolar seviyesini baz aldığımızda yüzde15’lik bir düşüş yaşadı.

FED'den Son Dakika Duyurusu! Bitcoin Ne Olur?

Yine de Bitcoin yılbaşından bugüne yüzde 60 artış gösterdi. 25.000 dolarık teknik destek seviyesinin üzerinde. Dahası, birkaç nedenden ötürü yeni bir boğa döngüsü başlayabilir. İşte o nedenler.

BTC halvingi

Kripto para biriminin arzını her dört yılda bir yarıya indiren önceden programlanmış bir olay var. Bitcoin halvingi. bir sonraki Bitcoin halvingi Nisan 2024’te gerçekleşecek. Önceki üç Bitcoin yarılanması (2012, 2016, 2020) BTC fiyatlarında büyük yükselişlere neden olmuştu. Bitcoin tüm zamanlar rekorlar kırmıştı. Örneğin BTC, Mayıs 2020’deki bir önceki halvingden bu yana yüzde 276 artış gösterdi.

Bitcoin

Bitcoin’in önümüzdeki 18-24 ay içinde 69.000 dolarlık rekor seviyesini test etmesini bekleyen analist Lark Davis’e göre, piyasa muhtemelen halvinge kadar bir birikim bölgesinde olacak. Hatta bir analist fiyatın Nisan 2024’e kadar 160.000 dolara ulaşacağını düşünüyor.

BlackRock Bitcoin ETF

BlackRock’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı Bitcoin ETF başvurusu önemli. Halvinge giden günlerde potansiyel bir BTC fiyat rallisine olan güveni de artırdı. 8,5 trilyon dolarlık varlığı yöneten yatırım firması, SEC ile mükemmele yakın ETF onay siciline sahip. SEC’in BlackRock’ın başvurusuna yanıt vermek için son tarihi, halvingden bir ay önce, Mart 2024 civarında. Birçok analist, SEC onayının Bitcoin’in halving sonrası yükseliş beklentilerini ikiye katlayabileceği görüşünde. Analist Crypto Tea, “Oyun teorisini iş başında izliyorsunuz,” diyor ve ayrıca ekliyor:

“BlackRock, Bitcoin’in halvingine bir yıldan az bir süre kaldığını anlıyor. Dünya çapındaki hiperenflasyon nedeniyle talep artmaya devam ederken yeni arz azalacak. Onlar varlık yöneticileri. Bu yüzden Bitcoin’in performansını rakiplerinden önce yakalamaları gerekiyor.”

BTC hakimiyeti yükseliyor

SEC’in kripto borsaları Binance ve Coinbase’e yönelik son baskısı da var. Özellikle “kayıtsız menkul kıymetler” olarak kabul edilenler olmak üzere birçok üst düzey altcoini stres altında bıraktı. Bu durum, Bitcoin’in kripto piyasasındaki hakimiyetinin iki yıl sonra ilk kez yüzde 50’yi geçmesiyle aynı zamana denk geldi.

Başka bir deyişle, sermaye altcoinlerden Bitcoin’e doğru hareket ediyor. Çünkü Bitcoin SEC tarafından bir “menkul kıymet” olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle, BTC, düzenleyici tarafından “menkul kıymet” olarak kabul edilen 60’tan fazla kripto para birimine kıyasla “güvenli” bir yatırım olarak görülebilir. MicroStrategy kurucu ortağı Michael Saylor, bunun önümüzdeki yıllarda BTC’nin piyasa değerini toplam kripto piyasasının yüzde 80’ine çıkaracağını öngörüyor. Saylor şunları söylüyor:

“Düzenleyici netlik, kurumsal yatırımcıları geride tutan kafa karışıklığını ve endişeyi ortadan kaldırarak Bitcoin’in benimsenmesini sağlayacak. Bitcoin hakimiyeti, Kripto endüstrisi BTC  etrafında rasyonelleştikçe ve ana akım haline geldikçe büyümeye devam edecek.”

BTC fiyatı “boğa bayrağı”

Teknik veriler Bitcoin’in uzun zaman dilimi grafiklerinde net bir boğa bayrağı formasyonu çizdiğinie işaret ediyor. Ayrıca genel toparlanma rallisinin yukarı yönlü devam edeceğini gösteriyor.

Bitcoin

Bir boğa bayrağı, fiyat üst trend çizgisinin üzerine çıktıktan ve önceki yükseliş trendinin yüksekliği kadar yükseldikten sonra çözülür. Sonuç olarak, Bitcoin’in boğa bayrağı hedefi Mayıs 2021 ve Mayıs 2022’de güçlü bir destek olan 35.500 dolar seviyesine yaklaşıyor. Kriptokoin.com olarak baktığımzıda yine de, kripto para biriminin önceki ayı piyasası zirvelerine kıyasla daha düşük bir tepe olacağı göz önüne alındığında, Bitcoin’in bir boğa döngüsüne başlamak için kararlı bir şekilde 35.500 doların üzerinde kapanması gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Sıradaki Bitcoin Boğa Döngüsünü Başlatacak 4 Şey!

Category:
News