Moody’s TCMB’den Beklentisini Açıkladı!

moody’s-tcmb’den-beklentisini-acikladi!
Dev Gelişme: Moody’s Bu Altcoin’leri Değerlendirecek!

Moody’s, 20 Haziran tarihli raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini mevduat faizine yakın bir seviyeye çekmesini beklediklerini belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’de ekonomi politikalarında beklenen değişikliklerin gerçekleşmesi durumunda, bu durumun kredi notu açısından olumlu olacağını ifade etti ve politika faizinin mevduat faizlerine yaklaştırılmasını beklediklerini dile getirdi.

Moody’s raporunda, “Eğer izlenmesi halinde, ortodoks, kurallara dayalı ve öngörülebilir politikaya geçiş, kesinlikle kredi notu açısından olumlu olur” değerlendirmesinde bulundu. Kuruluş, TCMB’nin politika faizini hızla vadeye bağlı olarak yüzde 25-30 seviyesinde olan TL mevduat faizlerine yaklaştırmasını beklediğini belirtirken, para politikasını etkin şekilde sıkılaştırmanın yanı sıra enflasyonla mücadele konusunda kararlı bir duruş sergilemesi için ek faiz artışlarına ihtiyaç duyulacağını değerlendirdi.

Moody’s, raporunda son bir yıl içinde uygulanan makro ihtiyati tedbirleri de ele alarak, özellikle bankacılık sektörü kârlılığı üzerinde en büyük etkiye sahip olan önlemlerin çoğunun aşamalı olarak kaldırılmasının beklendiğini belirtti.

Yazının devamı için Moody’s TCMB’den Beklentisini Açıkladı!

Category:
News