Altın Fiyatı Nötr Durumda! ‘Bu Seviyeler Yakın Görünüyor’

altin-fiyati-notr-durumda!-‘bu-seviyeler-yakin-gorunuyor’
Altın Fiyatı Nötr Durumda! 'Bu Seviyeler Yakın Görünüyor'

Altın fiyatı yükseliş ivmesi yakalama konusunda zorlanıyor. Analistler spekülatif ilginin düştüğünü belirtiyorlar. Peki sarı metal gücünü kanıtlamak için ne yapacak? Hangi seviyeler öne çıkmaya başlıyor. Ayrıntılara bakalım.

Altın fiyatı için spekülatif ilgi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu son ticaret verilerinde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre yatırımcılar yükseliş yönünde bahislerini bir kenara bırakmış durumdalar. Artık düşüş yönlü beklentiler ön plana çıkıyor. Bu nedenle spekülatif ilginin son üç ayın en düşük seviyesine gerilemesi şaşırtıcı değil.

Altın Fiyatları İçin Yıl Sonu Tahminleri: Seviyelere Dikkat!

Altın piyasası şu anda 74.643 kontrat net long pozisyona sahip. Buna göre 14 Mart’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Aynı zamanda, değerli metal Şubat başından bu yana brüt yükseliş pozisyonlarında en büyük düşüşü gördü. Anket döneminde, altın fiyatları ons başına 1.950 dolar civarında destek buldu. Ayrıca 1.980 dolar civarında direnç ile dar bir aralıkta işlem gördü.

Analistler ne diyor?

Geçen hafta Federal Rezerv faiz oranını değiştirmedi. Ancak şahin eğilimini sürdürdü. Bu yıl potansiyel olarak iki faiz artışı daha gördüğünün sinyalini verdi. Bu şahin duruş, altın fiyatlarının son üç ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Altın fiyatı 1.930 dolar desteğini test etti. Ancak sonrasında altın fiyatı toparlandı. 1.950 dolar seviyesinin üstüne geri döndü.

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın fiyatı için güçlü tekliflerin olduğunu söyledi. Ancak 2.000 dolara doğru daha büyük bir ralli için bir tetikleyicinin olmadığına işaret etti. Ona göre 1.985 dolar seviyesi önemli bir seviye. TD Securities’deki emtia analistleri ise piyasanın FED’in hamlelerine karşı şüpheye düştüğünü ifade ediyor. Buna göre merkez bankasının bir sonraki hamlesinin faiz oranlarını düşürmek olmasının daha muhtemel olduğu görüşü hakim.

Hedge fonlar nasıl davranıyor?

Yatırımcılar altında yükseliş pozisyonu almakta isteksizler. Ancak hedge fonlar üst üste ikinci hafta gümüş piyasasında suları test etmeye başlıyor. Comex gümüş vadeli işlemlerinde para tarafından yönetilen spekülatif brüt long pozisyonların 1.442 kontrat artarak 38.968’e yükseldiğini gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 1.560 kontrat azalarak 25.971’e düştü. Diğer taraftan Hindistan merkezli danışmanlık firması Fortune Business Insights bir rapor yayınladı. Buna göre küresel değerli metaller pazarı 2028 yılına kadar 403,1 milyar dolara ulaşacak. Sektörün başını ise altın çekecek. Bu rakam 2021’deki 275 milyar dolardan daha yüksek.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda IMARC Group bir değerlendirme yapıyor. Buna göre “Değerli metallere yapılan yatırımların artması, çeşitli endüstriyel uygulamalarda değerli metallerin kullanımının artması ve madeni para basımında değerli metallerin giderek daha fazla benimsenmesi, pazarı yönlendiren temel faktörlerden bazılarıdır” diyor. Research Reports World, küresel değerli metaller pazarının 2030 yılında %5,32 artış ile 316,6 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Altın Fiyatı Nötr Durumda! ‘Bu Seviyeler Yakın Görünüyor’

Category:
News