Almanya ÜFE Son Yılların En Düşük Seviyesinde

almanya-ufe-son-yillarin-en-dusuk-seviyesinde
Almanya ÜFE Son Yılların En Düşük Seviyesinde

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da enflasyonist baskılar hafiflemeye devam ediyor. Bugün açıklanan verilere göre üretici fiyat artış oranı son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Alman İstatistik Ofisi’nin açıkladığı veriye göre ülkede Mayıs ayı üretici fiyat endeksi önceki seneye kıyasla sadece %1 artış gösterdi. Nisan için kaydedilen %4,1 artışın ardından yatırımcılar üretici enflasyonunun %1,7 seviyesine düşmesini bekliyordu. Piyasa beklentisine nazaran daha olumlu gelen rakamlar yatırımcıları memnun etti.

2021 Ocak ayında %0,9 olarak kaydedilen yıllık ÜFE, 2022 yaz döneminde E’e kadar ilerledi. Enflasyonun son 50 senenin zirvesine çıkmasının ardından düğmeye basan Alman hükümeti ve Avrupa Merkez Bankası sıkı para politikası uygulayarak sorunun üstesinden kısa sürede geldi.

Enflasyon Neden Yükseldi, Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz dönemdeki fiyat artışlarında pandeminin önemli etkisini hatırlatmakta fayda var. COVID-19 döneminde ekonomilerin durmasını istemyen hükümetler faiz oranlarını neredeyse sıfıra çekti. Düşük faiz politikası üzerine tedarik zincirlerindeki sorunlar eklenince Dünya’nın bir çok yerinde hem talep hem arz kaynaklı enflasyon oluştu. Günümüzde tedarik zincirinden ötürü arz kaynaklı enflasyon etkisi geride kalırken hükümetler talep enflasyonu ile savaşıyor.

Haber manşetlerinde tüketici enflasyonuyla daha çok karşılaşsak da ÜFE verisi de büyük önem taşıyor. Maliyeti artan üreticiler günün sonunda kârlılığını korumak için zam yapmak zorunda. Bu nedenle yatırımcıların bir kısmı TÜFE-ÜFE makasını gelecek enflasyonu tahmin etmek için kullanıyor.

Almanya’da bugün gelen %1 ÜFE verisine rağmen tüketici enflasyonu yıllık %6,1 olarak kaydedildi. Bu durum enflasyonda üretici kaynaklı baskının azaldığını ortaya koyuyor.

Ülkemizde ise Mayıs rakamları itibariyle üretici-tüketici fiyat artışları arasında kayda değer bir fark bulunmuyor.

Yazının devamı için Almanya ÜFE Son Yılların En Düşük Seviyesinde

Category:
News