Intel Avrupa’da Yeni Çip Fabrikaları Kuruyor

intel-avrupa’da-yeni-cip-fabrikalari-kuruyor
Intel Avrupa'da Yeni Çip Fabrikaları Kuruyor

Dünya’nın önde gelen çip üreticilerinden Intel, Batı dünyasında yeni yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. Basına yansıyan haberlere göre teknoloji devi Almanya ve Polonya’da büyük çip fabrikaları kuracak.

Intel, Alman Hükümeti İle Anlaştı!

ABD merkezli teknoloji devi, en büyük sanayi üreticilerinden Almanya’da yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor. Pandemi sürecinde ortaya çıkan çip krizi sanayi üretiminin yoğun olduğu Avrupa ülkesinde büyük aksaklığa yol açtı. Tedarik konusunda sorun yaşamak istemeyen Scholz hükümeti ana üretim bileşenlerine direkt ulaşmak istiyor.

Reuters’ın haberine göre Intel, Almanya’nın Dresden bölgesinde 17 milyar euro kaynak ile büyük bir çip fabrikası kuracak. Hükümet ve Intel yetkilileri prensipte anlaşsa da resmi imzalar için bazı pürüzler var.

İddiaya göre çip üreticisi Alman hükümetinden 10 milyar € büyüklüğünde sübvansiyon talep ediyor. Ancak Scholz hükümetinin bu isteği karşılayıp karşılamayacağı henüz bilinmiyor.

Cuma günü basına konuşan Pat Gelsinger, Almanların kendilerine sunduğu rakamın çok daha düşük olduğunu belirtti. Ülkede gereken nitelikli işgücü bulunsa da yüksek ücretler sorun yaratıyor. Intel CEO’su maddi farka rağmen orta yolu bulacaklarına inandığını vurguladı.

Dev donanım üreticisi ile Alman hükümeti arasındaki anlaşma bugün imzalanabilir.

Polonya’ya Yeni Çip Fabrikası!

Intel, Avrupa’daki yatırım hamlesini sadece Almanya ile sınırlı bırakmadı. ABD’li çip ve donanım üreticisi Polonya’da bir tesis daha kuruyor. ABD’li şirket 4.6 milyon euro bütçe ayırdığı yeni fabrikada yarı iletken montajı yapacak.

Wrocaw yakınlarında planlanan Intel fabrikası 2027’de faal duruma geçecek. Polonya fabrikası 2.000 kişiye istihdam sağlayacak.

Yazının devamı için Intel Avrupa’da Yeni Çip Fabrikaları Kuruyor

Category:
News