İngiliz Sterlini, Dolar ve Euro Karşısında Güçleniyor

ingiliz-sterlini,-dolar-ve-euro-karsisinda-gucleniyor
İngiliz Sterlini, Dolar ve Euro Karşısında Güçleniyor

Enflasyon rakamları ve beklentiler ışığında İngiliz Sterlini (GBP), Amerikan Doları ve Euro karşısında son ayların en güçlü dönemini yaşıyor.

Sterlin hafta başı itibariyle yükselişini sürdürerek Euro’ya kıyasla son 10 ayın en yüksek rakamına ulaştı. Ağustos ayının son günlerinden beri 0,855 seviyesinin altını görmeyen parite an itibariyle 0,852£’dan işlem görüyor.

Sterlin, Euro karşısında yıl başından bu yana %4,1 değer kazandı. İngiliz para birimi, dolar karşısında ise Euro’ya nazaran daha fazla yükseldi. 0,779£ seviyesinde işlem gören USDGBP, paritenin yıl başından bu yana dolar karşısında %5,67 değer kazandığını ortaya koyuyor. İngiliz Sterlini, Türk Lirası karşısında 30.29TL seviyesinde işlem görüyor.

Euro’nun dolar karşısında, sterlinin ise euro karşısında daha yüksek performans göstermesinin arkasında makroekonomik koşullar yatıyor. Üç büyük ekonomik bölgenin merkez bankaları faiz politikası konusunda ileride ayrışma sinyalleri veriyor. Geçtiğimiz hafta yapılan toplantılarda FED faizleri sabit tutarken Avrupa Merkez Bankası ECB ise fonlama oranlarını yükseltmeye devam etti.

Avrupa ve AB’de enflasyon beklentilere paralel düşüş gösterse de İngiltere’de durum daha farklı.

İngiltere’nin Enflasyon Sorunu

Ada ülkesinin merkez bankası Bank of England BoE enflasyonla mücadeleye devam ediyor. Ancak geçtiğimiz sene yaşanan bazı gelişmeler sıkı para politikasının ne kadar uygulandığı konusunu muğlak bırakıyor.

BoE’nin geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya yaptığı müdahale büyük tartışma konusu olmuştu. Borç piyasalarında oluşması muhtemel bir krizin önüne geçmek isteyen merkez bankası 65 milyar sterlin değerinde tahvil alımı yaptı. Bu kararın 1 ay ardından çiçeği burnunda başbakan Lis Truss istifa etti.

Önlem paketinin açıklandığı tarihten itibaren ABD ve AB’de enflasyon önemli ölçüde geriledi. Ancak bu durum İngiltere’de beklenen düzeyde yaşanmadı.

Son verilere göre yıllık tüketici enflasyonu ABD’de %4, Avrupa’da ise %7 olarak gerçekleşti. İngiltere’de ise yıllık enflasyon %8,7 olarak kaydedildi.

BoE bir sonraki faiz kararını 22 Haziran 2023 tarihinde duyuracak. Piyasalar merkez bankasının 25 bp faiz artışı yapmasını bekliyor.

Yazının devamı için İngiliz Sterlini, Dolar ve Euro Karşısında Güçleniyor

Category:
News