Goldman Sachs: ABD’de Enflasyon Hızlı Bir Şekilde Düşmeyecek

goldman-sachs:-abd’de-enflasyon-hizli-bir-sekilde-dusmeyecek
Goldman Sachs Bile Onayladı: Herkes Bu Kripto Parada Boğa!

Amerika merkezli yatırım bankası Goldman Sachs Group Inc. stratejistlerine göre, ABD’de enflasyon hızlı bir şekilde düşmeyecek.

Bankanın Baş Faiz Stratejisti Praveen Korapaty liderliğindeki stratejistler, büyümedeki keskin bir yavaşlamanın fiyat baskılarını hafifleteceği ve enerji fiyatlarının emtia vadeli işlemlerinde ima edilenden daha fazla düşme eğilimi gösterebileceği şeklinde bir varsayımın yatırımcılar arasında yaygın olabileceğini belirtti.

Ancak stratejistler, fiyatları düşürme konusunda sınırlı bir alanı olduğunu düşünüyor ve piyasaların sağlık hizmetleri gibi sektörlerde “gecikmeli enflasyon” potansiyelini göz ardı ettiğini ifade ediyorlar.

Stratejistler, “İleriye dönük enflasyonda daha fazla düşüş beklememize rağmen, piyasalar soğuma hızı konusunda bizden çok daha iyimser görünüyor” şeklinde konuştu.

Enflasyonda Zirve Uzakta Kaldı

Küresel enflasyonist ortamda hızla artan fiyatlar ile karşı karşıya kalan ABD, özellikle konut, gıda ve enerji fiyatlarındaki sert artışlar ile karşı karşıya kalmıştı. 2020’de ortalama olarak yüzde 2 civarında, Fed’in enflasyon hedefine yakın seyreden enflasyon, 2021 ve 2022 yılları boyunca yükselerek yüzde 9,1 seviyesine kadar yükselmişti.

Enflasyondaki hızlı artışla birlikte faiz artırım patikasına giren Amerika Merkez Bankası (Fed) ise aynı dönemde yüzde 0,25 olan faiz oranını yüzde 5,25’e kadar çıkarttı. Ard arda 10 toplantıda faizleri yukarı çeken Fed, Haziran’da gerçekleştirdiği son toplantıda ise faizleri sabit bırakma kararı aldığını açıklayarak yüzde 5,25 olan faizi daha da yukarı çekmedi.

Yazının devamı için Goldman Sachs: ABD’de Enflasyon Hızlı Bir Şekilde Düşmeyecek

Category:
News