Gas Ücretleri Düşmeye Devam Ediyor! Ethereum (ETH) Analizi

gas-ucretleri-dusmeye-devam-ediyor!-ethereum-(eth)-analizi
Gas Ücretleri Düşmeye Devam Ediyor! Ethereum (ETH) Analizi

Ethereum Merge güncellemesinden sonra kriptoseverler işlem bedellerinin bir daha yükselmemesini bekliyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde 150 gwei’yi aşan gas ücreti eleştirilere neden oldu.

Yıl başından itibaren gas ücretlerinin artış gösterdiği ETH ağında durum kısa sürede tersine döndü. Mayıs ayında gelen yıllık zirvenin ardından işlem bedeli hızla düşüş gösteriyor. On-chain veri takipçisi CryptoQuant’ın son grafiğine göre anlık gas metriği 20 gwei civarında seyrediyor.

Arz-talep ilişkisinde şekillenen işlem ücretlerinde yaşanan düşüş, yatırımcıları Ethereum konusunda endişeye sürükledi. Gas ücretleri genellikle ETH ağına olan ilgiye paralel yorumlansa da durum bu sefer farklı.

Aktif Kullanıcı Sayısı Stabil Seyrediyor

1 numaralı altcoin ekosisteminde ücretler önemli ölçüde değişse de aktif kullanıcı tarafında olumsuz bir durum bulunmuyor. Veri takipçisi DeFiLlama’ya göre günlük ETH kullanıcı sayısı uzun süredir 300-400 bin civarında hareket ediyor.

Ethereum ağına yeni katılan kullanıcı rakamı ise geçtiğimiz boğa piyasasının aşağısında kalmaya devam ediyor. 2021 baharında ETH ağına günlük ortalama 150 bin yeni cüzdan gelirken günümüzde bu rakam 60-70 bin civarında.

ETH Fiyatı

Ethereum’un kripto para birimi ETH, sektör kaynaklı risklerin hafiflemesinin ardından kayıplarını telafi etmeye çalışıyor.

15 Haziran tarihinde 1.630$ seviyesinde destek bulan ETH, 1.770$ direncinde ise ayıların satışı ile karşılaştı. An itibariyle 1.731$’dan alıcı bulan Ethereum boğaları direnci aşabilirse fiyatı 1.900 dolara kadar taşıyabilir. Teknik göstergelerden Relatif Güç Endeksi RSI, 54.62 puan ile “nötr” konumda bulunuyor.

Yazının devamı için Gas Ücretleri Düşmeye Devam Ediyor! Ethereum (ETH) Analizi

Category:
News