Ethereum Emtia mı Menkul Kıymet mi?

ethereum-emtia-mi-menkul-kiymet-mi?
Ethereum Emtia mı Menkul Kıymet mi

Ethereum için bir emtia mı yoksa menkul kıymet mi sorusu yıllardır gündemde. Şimdi bu tartışmaya bir de JPMorgan dahil oldu. Ethereum için ne demiş? Ayrıntılara bakalım.

Ethereum yaklaşımı

JPMorgan, Ethereum ETH’nin aşırı düzenlemeden izole edilmesi için yeni bir kategori altına girmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca bir emtia olarak sınıflandırılması gerektiğini de vurgluyor. Perşembe günü bir araştırma notunda JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzgolou konuyla ilgili açıklama yaptı. Buna göre Ethereum’u (ETH) alternatif bir varlık olarak düzenlemenin, emtia ve menkul kıymet düzenleme rejimleri arasında bir orta yol olacağını söyledi. Stratejistler, Ethereum etrafındaki belirsizliğin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) menkul kıymet olarak kabul ettiği kripto varlıkları listesine dahil etmesini engellediğini savunuyor. Kurum, Binance ve Coinbase’e karşı açtığı son davalarda önceki listesini revize etti.

Ethereum (ETH) İşlemleri Durdu! Neler Yaşandı?

2018’deki SEC belgeleri, Ethereum’un yeterince merkezi olmadığı için düzenleyici bir kurumun konusu olmadığını belirtmişti. Bu nedenle, Howey Testine göre bir menkul kıymet tanımına Ethereum uymuyordu. Cumhuriyetçi temsilci Patrick McHenry geçen yıl kripto paraların emtia ya da menkul kıymet olarak sınıflandırılamayacağını kabul etti.

Saylor, ETH’nin emtia olamayacağını savunuyor

Kanun koyucu daha sonra üçüncü bir düzenleyici önerdi. McHenry, mevcut yasaları stablecoinleri kapsayacak şekilde değiştirmeyi amaçlayan Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’ne başkanlık ediyor. Coinbase ayrıca 2021’de yeni bir düzenleyici önerdi. SEC, Coinbase’in ajansın yeni kripto düzenlemeleri yayınlayıp yayınlamayacağını soran dilekçesini yanıtlamak için uzatma talep etti.  Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand Ethereum ETH’nin bir emtia olduğunu öne sürüyor. Bir kuruluşun tokeni SEC yerine ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na kaydettirmesi gerektiğini savunuyorlar.

Ethereum ETH altcoin 1

Ethereum için görüşler bitmiyor. Öte yandan Bitcoin boğası Michael Saylor, Ethereum’un ilk coin arzı, yönetim ekibi ve hard fork’larının değişebilirliğini kanıtladığını belirtiyor. Bu durumun Ethereum için doğal olarak onu bir emtia olmaktan çıkardığını savunuyor. Ona göre bir emtianın ne özellikleri değiştirilebilir ne de bir ihraççısı vardır. MicroStrategy başkanına göre, geliştiriciler kod değişiklikleri yoluyla tokenin ihraç modelini değiştirebiliyorsa, token Howey Testini geçer. Buna göre token bir menkul kıymettir. SEC Başkanı Gary Gensler, New York Magazine ile yaptığı bir röportajda Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerinin menkul kıymet olduğunu savunuyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda yıllardır süren bir tartışmanın çözüme kavuşmadığını görüyoruz. Aslında yaşananlar tamamen regülasyonla ilgili bir konu. 80 yıl önceki bir yasayla günümüzdeki gelişmeleri yorumlamak ne kadar mantıklı olacak? Amerika için en önemli çıkmaz da bu zaten. Diğer taraftan blockchain şirketlerinin bir çoğunun Amerika’da olduğunu da belirtelim.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ethereum Emtia mı Menkul Kıymet mi?

Category:
News