Büyük Liste: İşte SEC’in Menkul Kıymet Diyemeyeceği 5 Altcoin!

buyuk-liste:-iste-sec’in-menkul-kiymet-diyemeyecegi-5-altcoin!
Büyük Liste İşte SEC'in Menkul Kıymet Diyemeyeceği 5 Altcoin!

Bitcoin ve altcoin piyasası büyük ölçüde yasal zemine kavuşmadı. Bu yüzden menkul kıymet statüleri hala belirsiz. Borsalar ve kripto geliştiricileri, çeşitli finansal yargı alanlarında yasalar dahilinde faaliyet gösterme konusunda temkinli davranıyorlar. Peki hangi kripto paralar için menkul kıymet vurgusu yapılamayacak. İşte o 5 altcoin.

Howey Testi nedir?

SEC, hangi coinlerin menkul kıymet olarak nitelendirileceğini belirlemek için Howey Testini önermişti. Bu test, bir şeyin menkul kıymet olarak sınıflandırılabilmesi için “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kâr beklentisiyle ortak bir girişime para yatırımı” içermesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Şimdi Howey Testini Bitcoin ve altcoin piyasasına uygulayalım. Kriterler neler:

  • Paraya Yatırım: Bitcoin ve altcoin piyasasına yatırım yapmak para içerdiği için kripto paralar bu kriteri geçer.
  • Ortak Bir Girişim: Bu kriter bir dereceye kadar karşılanmaktadır. Örneğin, kripto borç verme hizmetlerinde, müşteriler paralarını bir borsanın nasıl kullandığına bağlı olarak sabit veya değişken bir kar beklentisiyle ödünç verirler.
  • Kâr beklentisi: Birçok altcoin yatırımcısı kâr etmeyi amaçlasa da, kâr için değil servet deposu olarak kullanılan ve bir menkul kıymetten çok para birimi olarak sınıflandırılan stablecoinler gibi istisnalar da vardır.
  • Başkalarının Çabaları: Burada kriptolar genellikle testi geçemez. Çünkü yatırımcıların kâr elde etmesini sağlamak için genellikle üçüncü bir taraf yer almaz. Bu daha çok kolektif piyasa duyarlılığı ve yatırımcı faaliyetleriyle ilgilidir. Ancak zaman zaman, üçüncü tarafların katılımı nedeniyle, stablecoinler ve kripto staking ve borç verme hizmetleri gibi belirli durumlar bu testi geçebilir.
SEC, Binance Sonrasında Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!

Şimdi ise karışık sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu kılavuz ilkelere rağmen, SEC’in kriterlerinin hangi Altcoin grubunu menkul kıymet olarak etiketlemesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı devam ediyor. Tersine, emtialar ticaretin kullandığı, benzer türdeki diğer mallarla ikame edilebilen, değiştirilebilir temel mallardır. Bazı kriptolar, özellikle de Bitcoin, emtia olarak kabul edilmiştir. Çünkü belirli bir varlık onu ihraç etmemiştir ve değerleri temel bir şirketin performansına bağlı değildir.

5 Altcoin için menkul kıymet tanımı mümkün değil

İlk sırada elbette altcoin Ethereum yer alıyor. SEC daha önce Ether’in de bir menkul kıymet olmadığını belirtmişti. Çünkü Ethereum ağının da yeterince merkezi olmadığını açıklamıştı.  İkinci sırada DOT var. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Polkadot’un menkul kıymet olmadığını resmi olarak ilan etmedi. Polkadot ağının geliştirilmesinden sorumlu olan Web3 Vakfı, DOT’un ABD yasalarına göre menkul kıymet tanımını karşılamadığını savunuyor.

Cardano, DOT, SOL ve ETH: Haftaya Bu Seviyeler Bekleniyor!

Üçüncü sırada Ripple’ın XRP’si var. SEC, 2020’den beri altcoin XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple’a karşı yasal bir savaş içinde. SEC, Ripple’ın kayıtsız bir menkul kıymet satışı (XRP) gerçekleştirdiğini iddia etmişti. İşin ilginç yanı, SEC’in davadaki menkul kıymet coinleri listesinde XRP’den hiçbir yerde bahsedilmemesi. Bu yüzden XRP tokenleri bir kez daha yükselişe geçti. Coin, 2023 yılının 2. çeyreğinde büyük bir fiyat artışı yaşadı ve yaklaşık 0,50 dolara ulaştı.

Diğer altcoinler

Dördüncü sırada altcoin EWT yer alıyor. Energy Web Chain SEC tarafından bir menkul kıymet olarak kabul edilmemekte. EWT, menkul kıymet dışı statüsünü belirlemek için gerekli uyum önlemlerini takip etmiştir. Energy Web Chain ve SEC konferans ve etkinliklerde birlikte çalışıyor.

altcoin

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Beşinci sırada Stacks (STX) yer alıyor. Eskiden Blockstack olarak bilinen Hiro, Stacks token’ının (STX) artık bir menkul kıymet olmadığını belirtti. Bu nedenle Hiro’nun SEC’e yıllık rapor sunmayı bırakacağını duyurdu. Şirket, daha önce Stacks’in “tedbir bolluğu nedeniyle” menkul kıymet olarak ele alındığını söylüyor. Şimdi şirket, Stacks ekosistemini merkezsizleştirme sözünü yerine getirdiğine inanıyor. Çünkü daha geniş Stacks ekosisteminin arkasında merkezi bir yönetim otoritesi yok.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Büyük Liste: İşte SEC’in Menkul Kıymet Diyemeyeceği 5 Altcoin!

Category:
News