Bu Kripto Paraları Kapsayan Yasa Mecliste Onaylandı!

bu-kripto-paralari-kapsayan-yasa-mecliste-onaylandi!
Bu Kripto Paraları Kapsayan Yasa Mecliste Onaylandı!

İngiltere parlamentosunun üst meclisi, kripto, stablecoin yasalarını onayladı. Böylece, Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı, kriptoyu düzenlenmiş bir faaliyet haline getiriyor. Ayrıca, stablecoin’leri mevcut yasalar kapsamında bir ödeme aracı olarak tanıyor.

İngiltere üst meclisi, kripto ve stablecoin yasalarını onayladı!

Birleşik Krallık parlamenterleri, kriptoyu ülkede düzenlenmiş bir faaliyet olarak tanıyabilecek yeni bir tasarıyı oyladı. Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı’nın (FSMB) Pazartesi günü Parlamento’nun üst kanadı Lordlar Kamarası tarafından onaylanması, tasarının yasalaşmadan önce son aşamalara gireceği anlamına geliyor.

Brexit özgürlüklerinden faydalanmak ve düzenleyicilere Birleşik Krallık finans sistemi üzerinde daha fazla yetki vermek amacıyla Temmuz ayında sunulan geniş kapsamlı yasa tasarısı 340 sayfadan fazla. Orijinal tasarı, ülkenin ödeme kuralları kapsamında stablecoin’lerin düzenlenmesine yönelik bir teklif içeriyor. Ayrıca, tüm kriptoların düzenlenmiş bir faaliyet olarak ele alınmasına yönelik değişikliklere yer veriyor. Kripto promosyonlarının denetlenmesine yönelik tedbirler, tasarı Parlamento’da ilerledikçe daha sonra eklendi.

Kripto
Pİyasa değerine göre en büyük stablecoinler / Kaynak: CoinMarketCap

Yasanın bundan sonraki safahatı nasıl olacak?

Birleşik Krallık, FSMB’nin düzenleyicilere, hükümetin finans kolu olan Hazine’nin danışmanlık yaptığı kripto kurallarını belirleyebilmeleri için ihtiyaç duydukları yetkileri vermesini istiyor. Hazine Ekonomi Bakanı Andrew Griffith Nisan ayında CNBC’ye bir açıklama yaptı. Griffith, kripto sektörü için yeni özel kuralların muhtemelen 12 ay içinde geleceğini söyledi. İngiltere, kısa bir süre önce ağırlıklı olarak stablecoin’lere odaklanan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini tamamlayan Avrupa Birliği’ni yakalamaya çalışıyor.

Daha sonra FSMB, nihai bir versiyon üzerinde anlaşmaya varmak için Parlamentonun alt meclisine gidecek. Her iki meclis de belge üzerinde mutabık kaldığında, onaylanması ve yasalaşması için Kral’a gönderecekler. Tasarının, bir uzlaşmaya kadar Parlamento odaları arasında ileri gidip gelmesi mümkün.

Kripto

AB yeni kripto lisanslama ve kara para aklama kurallarını resmen imzaladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere MiCA, AB’yi özel kripto düzenlemelerine sahip ilk büyük yargı yetkisi haline getirecek. Avrupa Birliği, dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini resmen imzaladı. Böylece, AB’yi sektör için özel kurallara sahip dünyadaki ilk büyük yargı yetkisi olmaya yaklaştırdı.

Yasa, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve İsveç Köy İşleri Bakanı Peter Kullgren tarafından, kripto sağlayıcılarının fon transferi yaptıklarında müşterilerinin kimliklerini doğrulamalarını gerektiren ayrı bir kara para aklama karşıtı yasanın yanı sıra imzalandı. Bir parlamento sözcüsü, söz konusu yasaların MiCA ve fon transferi kurallarını içerdiğini doğruladı. Bunu yanı sıra Ukrayna ile ticarete ilişkin iki ilgisiz düzenlemeyi de içeriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Kripto Paraları Kapsayan Yasa Mecliste Onaylandı!

Category:
News