BofA’dan Merkez Tahmini: Aşağı Yönlü Sürpriz Mümkün!

bofa’dan-merkez-tahmini:-asagi-yonlu-surpriz-mumkun!
tcmb

Bank of America, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 22 Haziran’da gerçekleşecek olan toplantıda yüzde 25’e yükseltmesini beklediğini açıkladı. Ancak aynı zamanda, aşağı yönlü bir sürpriz için de alan gördüklerini belirtti.

Zümrüt İmamoğlu ve diğer ekonomistlerin hazırladığı raporda, tahminlerinden daha düşük bir faizin, faiz koridoru veya daha fazla faiz artışı sinyaliyle desteklenebileceği ifade edildi.

Raporda, regülasyonların ve kontrollerin tedrici olarak kaldırılmasının beklendiği belirtilerek, “Kontrolleri kaldıracak tek seferde büyük bir faiz artışının daha az olası olduğu” vurgulandı.

Raporda ayrıca şu değerlendirme yapıldı: “TCMB için iki olasılık mevcut. İlk olasılık, faizleri artırmak ve regülasyonları, kontrolleri yavaşça kaldırmaktır. Bu senaryoda faiz oranı yüzde 25 veya daha düşük bir seviyede belirlenebilir ve daha fazla faiz artışı sinyali verilebilir. Diğer senaryo ise mevcut finansal koşulları gevşetmeden faizi kısıtlayıcı seviyelere yükselterek başlamaktır. Bu senaryo, ekonomide daha hızlı bir düzeltmeye olanak sağlayacak ve kredibilite ile öngörülebilirliği güçlendirecektir. Bizce olasılıklar daha çok hızlı yerine kademeli düzeltmeye yöneliktir. Faiz artırımı yapmadan ek sıkılaşma için koridor da kullanılabilir.”

Yazının devamı için BofA’dan Merkez Tahmini: Aşağı Yönlü Sürpriz Mümkün!

Category:
News