Altın Fiyatları İçin 3 Kritik Tahmin: Bu Hafta Neler Bekleniyor?

altin-fiyatlari-icin-3-kritik-tahmin:-bu-hafta-neler-bekleniyor?
Altın Fiyatları İçin 3 Kritik Tahmin Bu Hafta Neler Bekleniyor

Altın için kritik tahminlere bakmaya devam ediyoruz. Acaba bu hafta sarı metal neler söz konusu. Hangi seviyeler beklenti dahilinde. Bakalım detaylara…

CME Group’tan altın verileri

CME Group’tan alınan ilk verilere göre kontrat sayısında artma var. Altın vadeli işlem piyasalarındaki kalem ilgisi Cuma günü üst üste ikinci seansta 311 kontrat arttı. Öte yandan, hacim dalgalı seyretti. Yaklaşık 109 bin 500 kontrat daraldı.

Altın fiyatları geçen haftanın sonunda, açık pozisyonlardaki küçük bir artış ve hacimdeki belirgin düşüşün ortasında sonuçsuz bir seans geçirdi. Buna karşın, kıymetli metalin 1925 dolar seviyesi tarafından desteklenen bir gücü var. Ayrıca kazançların ons başına 1985 dolara yakın 55 günlük SMA ile sınırlı göründüğü devam eden konsolidatif aşamayı sürdürmesi bekleniyor.

Fiyatlar bu seviyeyi zorlayacak mı?

Altın fiyatı Avrupa’da gün içi en düşük seviyesi olan 1.954 doları yenileme teklifleri alıyor. Bununla birlikte, son zamanlarda Çin’in büyüme tahminlerini düşüren birden fazla bankayı çevreleyen başlıklar var. Bu da piyasanın risk iştahını zorladı.  Aynı doğrultuda, Fed politika yapıcılarından gelen şahin yorumlar var. Ayrıca ABD merkez bankasından Kongre’ye gönderilen son rapor da fiyatı etkiliyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin faizlere vurgu yapıyor. “Faizlerin daha da yükseltilmesi ekonomide daha önemli bir yavaşlama riski yaratabilir”. diyor. Ayrıca Fed’in dirençli ABD ekonomisini yavaşlatmak için daha fazlasını rahatlıkla yapabileceğini de sözlerine ekledi. Diğer taraftan Reuters’ın haberine göre, Fed’in Cuma günü ABD Kongresi’ne sunduğu Para Politikası Raporu’nda ilginç ifadeler var. İfade “ABD’de enflasyon hedefin oldukça üzerinde ve işgücü piyasası çok sıkı olmaya devam ediyor” şeklinde.

6 Usta Analistten 6 Çarpıcı Altın Fiyatı Yorumu!

Diğer taraftan ABD-Çin mücadelesinde samimi ve yapıcı görüşmelerin olması altın fiyatı için bir taban koydu. Çünkü gerilim azalmaya doğru gidiyor. Diğer taraftan ABD hisse senedi ve tahvil piyasalarındaki hafif takvim ve tatil, Altın Fiyatlarındaki hareketleri kısıtlayabilir. Yine de, Fed Başkanı Powell’ın iki yılda bir verdiği ifadenin yanı sıra Haziran ayı PMI verileri de net yönelimleri izlemek için önemli olacak.

Faiz konusu ve fiyatlar

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İsviçre Ulusal Bankası’nın (SNB) da bu hafta içinde faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Bununla birlikte, hisse senedi piyasalarındaki genel zayıf ton, güvenli liman Altın fiyatının 100 saatlik Basit Hareketli Ortalama (SMA) desteğinin hemen üzerinde tutunmasına yardımcı oluyor. Başta Çin olmak üzere küresel ekonomik gerilemeye ilişkin endişeler var. Ayrıca bu durum yatırımcıların hissiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. Bu nedenle düşüş eğilimli yatırımcıların dikkatli olmasını gerektirecek şekilde bazı liman akışlarını tetikliyor.

Altın için önemli seviye şu an 1.954 dolar seviyesi. Kriptokoin.com olarak baktığımızda bu seviyenin altına doğru bir hareket fiyatı 1.940 dolar seviyesine çekecek. Burası iki haftalık yatay destek bölgesi. Bu seviyeler gelmezse o zaman altın için yukarı yönlü bir fiyat hareketi olacak. Buna göre 1.965 dolar bölgesini geçmek altın için 2.000 dolar psikolojik seviyenin gelmesi anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Altın Fiyatları İçin 3 Kritik Tahmin: Bu Hafta Neler Bekleniyor?

Category:
News