Yasaklanan Kripto Para Borsası, NYAG ile Anlaştı!

yasaklanan-kripto-para-borsasi,-nyag-ile-anlasti!
Yasaklanan Kripto Para Borsası, NYAG ile Anlaştı!

Hong Kong merkezli kripto para borsası CoinEx, 1,1 milyon dolardan fazla geri ödeme yapacağı New York Başsavcılığı’nın (NYAG) cezasını kabul etti. Kripto şirketi, Şubat 2023’te yasa dışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle dava edilmişti.

NYAG, kripto para borsası CoinEx’in para iadesine karar verdi

New York Başsavcılığı’nın (NYAG) açıklamasına göre CoinEx, 4.600’den fazla New York yatırımcısına 1,1 milyon dolardan fazla geri ödeme yapmayı kabul etti. Kripto para borsası ayrıca, New York eyaletine 600.000 dolar değerinde ek ceza ödeyecek.

Merkezi kripto borsası, Şubat 2023’te yasa dışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle dava edildi. Şimdi, NYAG’den gelen son karar, borsanın kullanıcılara doğrudan ödeme yapmasını zorunlu kılıyor. Resmi duyuruya göre, CoinEx’in ödeme yapmak için 90 günü olacak.

CoinEx Etkinliği Devam Ediyor: İşte Kaçırmamanız Gerekenler!

CoinEx ile NYAG ofisi arasındaki anlaşma, kripto firmasının New York’ta menkul kıymetler ve emtia teklif etmesini, satmasını veya satın almasını ve şirketin ABD’deki müşteriler için yeni hesaplar açmasını da yasaklayacak. Son gelişme hakkında yorum yapan NYAG Letitia James şunları söylüyor:

Bugünkü anlaşma, kripto şirketlerine New York yasalarını göz ardı etmenin ağır sonuçları olduğuna dair bir uyarı görevi görmeli. Ofisim, kanunları yüzsüzce hiçe sayan, yatırımcıları yanlış yönlendiren ve New Yorkluları riske atan kripto şirketlerine baskı yapmaya devam edecek.

New York, daha sert düzenlemeler istiyor

NYAG ofisi kısa süre önce Coin Cafe’ye, kripto firmasının ücretsiz olmayan “ücretsiz” Bitcoin cüzdan depolama hizmetiyle yatırımcıları dolandırdığı gerekçesiyle kullanıcılara 4 milyon doların üzerinde para iadesi yapmasını emretti. CoinEx ile NYAG arasındaki son gelişme, eyaletin sert duruşunu bir kez daha yansıtıyor.

CoinEx’ye yönelik 1,1 milyon dolarlık ceza, NYAG’ın Şubat 2023’te firmaya karşı açtığı bir davayı sonuçlandırıyor. New York düzenleyicisi CoinEx’in kendisini aldatıcı bir şekilde kripto para borsası olarak tanıttığını iddia etti. Bununla birlikte, menkul kıymetler tokenler sattığını öne sürdü. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 5 Haziran’da Binance’de aynı gerekçelerle dava edilmiştir.

Davadan kısa bir süre sonra CoinEx, hizmetlerini ABD piyasasından çekeceğini duyurdu. Mayıs ayında Başsavcı James, kripto paralar için daha katı düzenleyici politikalar görecek olan Kripto Düzenleme, Koruma, Şeffaflık ve Gözetim (CRPTO) Yasası adlı yasayı önerdi. James, sağlam kripto kurallarının olmamasının sektörü dolandırıcılığa ve diğer suç faaliyetlerine yatkın hale getirdiği görüşünde.

Robinhood davası

Geçtiğimiz Nisan ayında, California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı, Robinhood’a  10,2 milyon dolarlık ceza kesti. Cezanın arkasında, borsanın COVID-19 krizi sırasındaki usulsüz hareketleri yer aldı. Diğer cezalar ile birlikte borsanın ödemesi gereken toplam tutan 30 milyon doları buluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Yasaklanan Kripto Para Borsası, NYAG ile Anlaştı!

Category:
News