Yatırımcılar Dikkat! Yapay Zeka’dan Bitcoin Yaz Tahmini

yatirimcilar-dikkat!-yapay-zeka’dan-bitcoin-yaz-tahmini
Yatırımcılar Dikkat! Yapay Zeka’dan Bitcoin Yaz Tahmini

Bitcoin için analistlerin tahminleri ve görüşleri dikkat çeker. Ancak son zamanlarda bir de yapay zeka tahminleri gelmeye başladı. Üstelik çok da popüler durumda. Şimdi yaz ayına yönelik bir tahmin var. Ayrıntılarına bir bakalım.

Bitcoin ayı piyasasından sıyrılmaya çalışıyor

Bitcoin (BTC), yaklaşık 69.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek fiyatından önemli bir düşüş yaşadı. Bu dönem ayı piyasasının bir yansıması. Bitcoin, 30.000 dolar seviyesinde dirençle karşılaştı. Buna rağmen 2023 yılı boyunca karışık sinyaller verdi. Özellikle, ayı piyasasından çıkarken 60.000 dolar seviyesinin aşılması önemli. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için bu seviye çok önemli görülüyor. Bu doğrultuda Kriptokoin.com olarak, Bitcoin’in bu yaz 60.000 doları geri kazanma kabiliyeti sorusuyla üretken yapay zeka (AI) araçlarına, ChatGPT’ye ve Google’ın Bard’ına danıştık. Sonuçları gerçekten de çok ilginç.

Milyonerlerin Yeni Avı Bu Yapay Zeka Coin

OpenAI’nin ChatGPT’sine göre, Bitcoin’in değeri spekülatif olmaya devam ediyor. Ancak araç, Bitcoin’in 60.000 doları geri kazanıp kazanamayacağı konusunda kesin bir cevap vermedi. Ancak varsayımsal bir durum sağladı. AI aracı, 60.000 doların geri kazanılmasının çeşitli faktörlere bağlı olacağını belirtti. Bunlar arasında iyimser haberlerle beslenen bir yükseliş piyasası duyarlılığı, artan benimseme var. Ayrıca yatırımcılar arasında coşku yaratacak olan kripto para birimlerine olan ilginin yenilenmesi de yer alıyor.

Potansiyel etkiler

Araç ayrıca Bitcoin için boğa koşusunun potansiyel katalizörlerine de vurgu yapıyor. Buna göre kurumsal yatırımcılara ve hükümetlerin potansiyel etkisine değiniyor. Vurgular şu şekilde:

“Büyük finans kurumları, şirketler ve hatta hükümetler Bitcoin’i uygulanabilir bir varlık sınıfı olarak benimsiyor. Bu kurumsal benimseme, kripto para piyasasına önemli miktarda sermaye girişi sağlayarak Bitcoin’in fiyatını yukarı doğru itiyor.”

2 Yapay Zeka Coin Büyük Yatırım Fırsatı

ChatGPT ayrıca, Bitcoin’in işlevselliğini artıran ve daha fazla kullanıcı ve yatırımcı çeken gelişmiş bir blockchaini çözümünün uygulanması gibi teknolojik bir atılımın önemini vurguladı. Ayrıca enflasyon, jeopolitik gerilimler veya para politikalarındaki değişiklikler gibi küresel ekonomik belirsizliklerin yatırımcıları alternatif varlıklar aramaya ittiğini ve bunun da Bitcoin’in cazibesine katkıda bulunduğunu kabul etti. Ayrıca “Kıtlığı ve merkezi olmayan doğasıyla bilinen Bitcoin, geleneksel itibari para birimlerine karşı cazip bir koruma haline geliyor. Artan taleple karşılaşarak fiyatını yükseltiyor.” şeklinde bir vurgu da söz konusu.

Google Bard’ın BTC değeri hakkındaki görüşü

Google Bard, Bitcoin’in bu yaz 60.000 dolar seviyesini geri kazanabileceğini belirterek iyimserliğini dile getirdi. Araç, bu potansiyel başarıyı küresel ekonomik koşullara ve kurumsal katılıma kilit etkenler olarak bağladı.  Bununla birlikte araç, düzenleyici faktörlerin Bitcoin’in 60.000 dolara doğru değerlenmesini etkileyebileceğini de kabul ediyor. Bard’ın yaptığı yorum şu şekilde:

“Hükümetler Bitcoin’i düzenlemeye başlarsa, bunun fiyat üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Nihayetinde Bitcoin’in fiyatı arz ve talebe göre belirlenir. Bitcoin’e olan talep artmaya devam ederse, fiyatın bu yaz 60 bin dolara ulaşması mümkün.”

Buna karşın Bard, Bitcoin’in 60.000 dolar seviyesine çıkmasını engelleyebilecek engellerin altını çizdi. Özellikle ayı piyasasının kalıcı etkilerinden ve potansiyel teknolojik gelişmelerden bahsetti. Bard ayrıca, kuantum hesaplama gibi gelişmekte olan teknolojilerin Bitcoin’i hackleme riski oluşturduğuna vurgu yaptı. Diğer taraftan potansiyel olarak bu durumun güveni aşındırdığına ve fiyatların düşmesine neden olduğuna dikkat çekti.

Bitcoin fiyat analizi

Yazıyı yazarken Bitcoin 26.536 dolardan işlem görüyordu. Buna göre bu rakam yaklaşık %4’lük bir kazancı yansıtıyor. Hafta boyunca BTC’de %3’ün üzerinde bir artış görüldü.

Teknik analizle ilgili olarak, Bitcoin için mevcut piyasa duyarlılığı ağırlıklı olarak yükseliş yönünde. Bu duygu, analiz edilen göstergelerden 11’inin ‘satın al’ tavsiyesiyle uyumlu olduğunu gösteren TradingView özeti tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, hareketli ortalamalar ve osilatörler de sırasıyla 9 ve 2’de ‘satın al’ hissiyatını destekliyor.

Bitcoin

Trilyonlarca dolarlık fonu yöneten BlackRock’ın spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulunmasının BTC’ye olumlu yansıdığını belirtelim. Ayrıca başvuru haberi tam da SEC’in baskılarından sonra geldi. Bu durum baskılardan bunalan kripto para piyasası için bir miktar nefes alma anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Yatırımcılar Dikkat! Yapay Zeka’dan Bitcoin Yaz Tahmini

Category:
News