BlackRock ETF Haberi Ne Kadar Etkili? Santiment Cevapladı…

blackrock-etf-haberi-ne-kadar-etkili?-santiment-cevapladi…
BlackRock ETF Haberi Ne Kadar Etkili? Santiment Cevapladı...

Kripto para piyasası hafta sonuna yeşil notla başladı. Gündemi çevreleyen gelişmeler arasında SEC-Binance davası, Bitcoin balina işlemleri ve en önemli BlackRock’un ETF başvurusu vardı. Bu haberler 17 Haziran’ın yükselişinde ne kadar etkili oldu? Santiment cevaplıyor…

BlackRock haberi günün yeşil hareketlerinden ne kadar sorumlu?

17 Haziran’da kripto piyasasının toplam değeri, iki gün önceki 975,25 milyar dolarlık dipten yükselişe geçti. Kısa sürede %2’nin üzerinde büyüyerek 1,05 trilyon dolara ulaştı. BTC ve ETH, günü %3’ün üzerinde yeşil notla geçirdi. Özellikle Ethereum, son iki güne %9’un üzerinde değer kazandı. SEC davasından darbe alan SOL, ADA ve MATIC gibi devler, %8-15 arasında toparlanma kaydetti.

Blackrock Bitcoin ETF haberleri

Teknik sıçramaya ek olarak, ABD’deki ilk Bitcoin ETF onayına ilişkin artan spekülasyonlar, yükselişe destek sağladı. Dünyanın en büyük varlık yönetici Blackrock’ın Haziran 2022’de yaptığı ETF başvuru reddedilmişti. Şirketin bu yönde tekrar adım atması, kripto piyasasına %4,5 civarında hacim çekti. Kripto analisti Lark Davis, bir SEC onayının Blackrock’ın kripto borsalarında bulunan her bir Bitcoin’i satın almasını sağlayabileceğini tahmin ediyor:

Bitcoin’in [50 milyar dolar değerinde] yalnızca yaklaşık ’u borsalarda duruyor. BTC’ye taşınan BlackRock parasının %0,5’i mevcut her bir parayı satın alabilir.

Santiment verileri neler söylüyor?

On-chain analiz platformu Santiment’in paylaştığı sosyal hacim verileri, Blackrock ile ilgili konuşmaların son zamanlarda patlama yaptığını gösterdi. Bununla birlikte, sosyal medyada en çok geçen gelimeler arasında, ETF’de yer aldı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Blackrock ETH haberi ilk saatlerde de etkisini göstermişti. Özetle, sosyal arama verileri, yükseliş esnasında Blackrock haberlerinin etkisini gösteriyor.

Balina desteği

Santiment ayrıca, son yükseliş esnasında 1 milyon doların altındaki balina işlemlerinde de artış fark etti. Bitcoin’in 26.000 doları aştığı saatlerde, balina işlemleri 17-Mart haftasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Teknik analizler genel görünüm hakkında neler söylüyor?

Teknik açıdan bakış, kripto piyasasının Nisan 2023’ten bu yana bir boğa bayrağı formasyonu içinde yer aldığını gösteriyor. TOTAL grafiğindeki toparlanma eğilimi 2023’ün ikinci yarısında 1,37 trilyon dolara (mevcut değerlemelerden 5 artışla) sürdürme olasılığını artırıyor.

Tersine, ayılar piyasa değerini boğa bayrağının alt trend çizgisinin altına itmeye çalışacak. Böylece yükseliş düzenini tamamen geçersiz kılma riskini alacaklar. Bu düşüş senaryosunda, kripto piyasası, Haziran-Kasım 2022 ve Mart 2023 oturumlarından önemli bir seviye olan 875,50 milyar dolarlık bir sonraki büyük desteğe doğru düşebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için BlackRock ETF Haberi Ne Kadar Etkili? Santiment Cevapladı…

Category:
News