Altın İçin Yeni Bir Fırtına! Rekorlar mı Geliyor?

altin-icin-yeni-bir-firtina!-rekorlar-mi-geliyor?
Altın İçin Yeni Bir Fırtına! Rekorlar mı Geliyor

VanEck’in son analizine göre, altın ons başına 1.900 dolar seviyesinde yeni bir taban oluşturdu. Bu seviyeyi korumaya devam ederse rekor seviyelere ulaşacak.

Altın fiyatında rekor beklentisi

VanEck’in portföy müdür yardımcısı Imaru Casanova, altının yeni bir taban oluşturduğunu belirtiyor. Diğer taraftan bugüne kadar ons başına ortalama 1.933 dolar seviyesi oldukça önemli. Çünkü Casanova altının hiç olmadığı kadar ons başına 1.900 doların üzerinde zaman geçirdiğini vurguluyor. Casanova Perşembe günü bir rapor yayınladı. Raporda aynı zamanda bir ifade var. Altın, güçlü hisse senedi piyasası ve ABD dolarının son dönemdeki gücüne rağmen direnç gösteriyor. Ayrıca “külçe altın odaklı borsada işlem gören ürünlerden çıkışlar bu yıl azaldı. Küçük de olsa net girişler, varlıklarda bugüne kadar %0,38’lik bir artışa neden oldu.” vurgusu yapıyor. Federal Rezerv’in son on yıllardaki en agresif sıkılaştırma döngüsünü durdurması söz konusu. Bu nedenle önemli bir gelişme olma ihtimali var. Buna göre altın için tüm zamanların en yüksek seviyeleri ulaşılabilir durumda. Casanova, “Ons başına 2.075 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılabilecek gibi görünüyor. Uzun vadede altını desteklemeye devam eden bir makro zemin görüyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Aniden Fırlayan Altın Fiyatı İçin Haftalık Tahminler Ne?

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Fed, art arda yaptığı on artışın ardından faiz oranlarını %5 ila %5,25 aralığında sabit tuttu. Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü medyan nokta grafiğinin bu yıl en az iki 25 baz puanlık faiz artışı daha öngördüğünü doğruladı. Ancak piyasa ikna olmadı. CME FedWatch Aracına göre Temmuz ayında sadece bir faiz artışı fiyatladı. Mayıs ayı, rekor seviyeleri test etmeye çalışan altın için umut verici bir aydı. Ancak piyasa iyimserliği duyarlılığı azalttı. O zamandan bu yana altın dirençli bir duruş sergiledi. Ons başına 1.950 doların üzerinde tutundu. Bu satırların yazıldığı sırada Ağustos vadeli Comex altın kontratları 1.970,10 dolardan işlem görüyordu ve gün içinde yatay seyretti. Casanova, “Bu son faiz artışının bu sıkılaştırma döngüsündeki son artış olabileceği beklentileri Mayıs ayı başında altını destekledi. Ancak, ayın büyük bölümünde, söylemin daha şahin bir görüşe kayması ve 2023’te daha fazla faiz artırımı olasılığının artmasıyla ABD doları değer kazandı ve altın düştü.” diyor.

Rapor ne söylüyor?

Bu arada, NYSE Arca Altın Madencileri Endeksi (GDMNTR) ve MVIS Global Juniors Altın Madencileri Endeksi (MVGDXJTR) sırasıyla %8,6 ve %7,3 düştü. Bu nedenle madenciler geçen ay altından önemli ölçüde daha düşük performans gösterdi. Raporda, “Düşük performansın büyüklüğü bizim için biraz şaşırtıcı… Mayıs ayında şirketler genellikle beklenenden daha iyi olan ilk çeyrek sonuçlarını bildirdi. Bu nedenle, altın hisse senetleri için haber cephesinde nispeten iyi bir aydı. Bu tepkinin abartılı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca altın ile altın hisse senetleri arasındaki mevcut değerleme farkına daha fazla katkıda bulunduğunu vurguluyoruz.” ifadesi var.

Altın Fiyatları Düşüyor! Sıradaki Seviyeler Bunlar Olabilir!

Raporda, altın üreticilerinin disiplinli sermaye tahsisi, büyüme, hissedar getirileri, kârlılık ve sağlıklı bilançolara bağlı kalmasıyla sektörün genel sağlığının sağlam göründüğü vurgusu da var. Casanova, “Aynı zamanda sorumlu işletmeciler. Bu nedenle çevre üzerindeki etkiyi dikkatle yönetirken paydaşlara fayda sağlamayı amaçlayan sürdürülebilir işletmeler olması gerekiyor. Altın madenciliği hisse senetlerinin şu anda tarihsel olarak düşük değerlemelerden yeniden değerlenmesi, sektörün güçlü temelleri tarafından iyi bir şekilde desteklenmektedir.” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Altın İçin Yeni Bir Fırtına! Rekorlar mı Geliyor?

Category:
News