Mehmet Şimşek bankacılarla ne konuştu?

mehmet-simsek-bankacilarla-ne-konustu?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu toplantısında bankacılık sektöründeki sorunlar ele alınırken, “pozitif” havada geçtiği belirtilen toplantıda bankacıların Merkez Bankası Başkanı ile de bir araya gelmesi planlandı.

Mehmet Şimşek bugün önce TÜSİAD ardından da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulundaki banka genel müdürleri ile bir araya geldi.

ŞİMŞEK İSTİŞARE VURGUSU YAPTI

TBB toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Şimşek, “Bu dönemde yeni program çalışmaları çerçevesinde; toplumun bütün kesimleriyle, iş alemi ile de finans sektörü ile de sendikalarımızla da istişare edeceğiz. Ülkemizin yatırım ihracat üretim istihdam noktasında güçlü bir şekilde toplumda refah artışını sağlayacak bir modelle yolumuza devam edeceğiz. Bu istişari bir toplantı Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörünü konuştuk” diye konuştu.

Bir toplantı katılımcısı Reuters’a yaptığı açıklamada, toplantının her iki taraf için de pozitif bir havada geçtiğini belirterek, sektörün sorunlarının konuşulduğunu ifade etti.

Aynı kaynak yakın bir zamanda TCMB Başkanı Gaye Erkan ile de banka genel müdürlerinin bir araya gelmesinin planlandığını, ancak bu görüşmenin ne zaman olacağının henüz netleşmediğini söyledi.

Toplantı hakkında bilgi sahibi bir başka bankacı da, görüşmede enflasyonla mücadele ve mali disiplin vurgusunun oldukça kuvvetli yapıldığını belirterek, ‘enflasyonda gerçekçi hedeflerin’ olacağının, sektörü zorlayan düzenlemelerin etki analizlerinin yapıldığının ve çıkacak sonuca göre değerlendirmelerin yapılacağının sinyallerinin alındığını söyledi.

Hazine konuya ilişkin yorum yapmadı.

Bankacı görüşmenin her anının pozitif geçtiğini belirterek, “(Bankacılarla) TCMB görüşmesi de PPK sonrası için mümkün” dedi.

TBB’den toplantı ardından yapılan açıklamada “Bakanımız, makro ekonomik istikrarın sağlam bir zeminde oluşturulmasına ve korunmasına, piyasaların ve finansal sektörün sağlıklı olarak işlemesine, sektörde dayanıklılığın daha da arttırılmasına verdiği önemi ifade etmiştir. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracata sektörün verdiği destek için teşekkür etmiş ve devamını istemiştir. Sektörün daha sağlıklı işlemesi için gereken adımların atılacağını ifade etmiştir. Ayrıca yeni dönem ekonomi politikası öncelikleri ve hedeflerine ilişkin görüşlerini üyelerle paylaşmıştır” denildi.

Yazının devamı için Mehmet Şimşek bankacılarla ne konuştu?

Category:
News